Dzisna (miasto): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
TXiKiBoT (dyskusja | edycje)
m r2.4.6) (robot dodaje: de:Dsisna
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Galeria: ilustracja
Linia 78: Linia 78:
Plik:Dzisna4.JPG|Prom na rzece Dziśnie
Plik:Dzisna4.JPG|Prom na rzece Dziśnie
Plik:Dzisna1.JPG|Rzeka Dzisna w Dziśnie
Plik:Dzisna1.JPG|Rzeka Dzisna w Dziśnie
File:Catholic Church in Dzisna, Belarus.jpg|Kościół św. Tekli w Dziśnie

</gallery></center>
</gallery></center>



Wersja z 12:05, 2 mar 2011

Szablon:Miasto zagranica infobox Dzisna (lit. Dysna, biał. Дзісна, Dzisna ros. Дисна) – miasto w obwodzie witebskim na Białorusi, położone na lewym brzegu Dźwiny, przy ujściu Dzisny.

Liczba mieszkańców wynosi 2,0 tys. (2010).

Historia

Dzisna posiada prawa miejskie od 1563 roku. Pod zaborami oraz w II Rzeczypospolitej istniał powiat dziśnieński w woj. wileńskim. Siedzibą powiatu było Głębokie.

W Dziśnie w centrum miejscowości na Dźwinie znajduje się duża wyspa nazywana "Wyspą Batorego", gdzie zbudowany był zamek, z którego pozostał widoczny zarys wału. Zamek wzniesiony w 1563 przy przeprawie przez rzekę na rozkaz króla Zygmunta Augusta po zajęciu przez Rosjan 12 lutego Połocka w czasie wojny litewsko-rosyjskiej. W 1569 Dzisna otrzymała prawa miejskie magdeburskie i herb. Ranga warowni wzrosła w czasie wojny polsko-rosyjskiej Stefana Batorego z Iwanem Groźnym, gdy odbyła się tu koncentracja armii Rzeczypospolitej.

4 sierpnia 1579 w Dziśnie hołd lenny Batoremu złożył tu książę Kurlandii Gotthard Kettler, po czym po przeglądzie wojska ruszyli na Połock. W 1583 stanął tu kościół parafialny z fundacji króla.

17 września 1939 roku grupka żołnierzy KOP oraz uczniów miejscowego gimnazjum pod dowództwem nauczyciela geografii por. rez. mgr Zygmunta Giergowicza (później zamordowany w Katyniu) podjęła się obrony miasta. Walki rozpoczęły się około 3 w nocy i trwały do około 7 rano. Po wkroczeniu NKWD miejscowi komuniści, głównie Żydzi i paru Białorusinów wskazywali zasłużonych Polaków do aresztowań. Wieczorem rozbito popiersie Józefa Piłsudskiego[1].

Demografia

Galeria

  1. Małego wzrostu, w szmacianych butach..., Nóż w plecy. Dodatek specjalny "Rzeczpospolitej" oraz Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych nr 218 (8424) z 17 września 2009 roku, ISSN 0208-9130 s. 9.

Linki zewnętrzne

  • Dzisna w Rzeczpospolita wirtualna, [dostęp 12.03.3008]
  • Dzisna w Przewodnik po Litwie i Białejrusi