Przejdź do zawartości

Strzelając do psów: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
→‎Opis fabuły: drobne redakcyjne
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Opis fabuły: drobne merytoryczne
Linia 39: Linia 39:


== Opis fabuły ==
== Opis fabuły ==
Głównymi bohaterami są stary ksiądz Christopher i młody nauczyciel języka angielskiego Joe. Prowadzą oni szkołę École Technique Officielle (ETO) w [[Kigali]] (film był kręcony w tym samym miejscu). Kiedy rozpoczyna się rzeź, w szkole szukają schronienia cywile z plemienia [[Tutsi]]. Opiekuje się nimi ksiądz Christopher i Joe. Początkowo placówkę ochraniają pokojowe siły [[Organizacja Narodów Zjednoczonych|ONZ]], jednak dostają rozkaz aby wycofać się do lotniska i pozostawiają Ruandyjczyków na pewną śmierć. Joe nie wie co robić, chciałby zostać z tymi ludźmi, jednak bojąc się śmierci wyjeżdża razem z nimi. Gdy tylko żołnierze wyjeżdżają, na teren szkoły wkraczają bojówki [[Hutu]] i mordują 2500 schronionych tam Tutsi. Księdzu Christopherowi udaje się potajemnie wywieźć kilkoro dzieci, jednak natrafia na blokadę i ginie od kuli starego znajomego z plemienia Hutu. Dzieciom udaje się zbiec w okoliczne zarośla.
Głównymi bohaterami są stary ksiądz Christopher i młody nauczyciel języka angielskiego Joe. Prowadzą oni szkołę École Technique Officielle (ETO) w [[Kigali]] (film był kręcony w tym samym miejscu). Kiedy rozpoczyna się rzeź, w szkole szukają schronienia cywile z plemienia [[Tutsi]]. Opiekuje się nimi ksiądz Christopher i Joe. Początkowo placówkę ochraniają żołnierze belgijscy z pokojowych sił [[Organizacja Narodów Zjednoczonych|ONZ]], jednak dostają rozkaz aby wycofać się do lotniska i pozostawiają Ruandyjczyków na pewną śmierć. Joe nie wie co robić, chciałby zostać z tymi ludźmi, jednak bojąc się śmierci wyjeżdża razem z nimi. Gdy tylko żołnierze wyjeżdżają, na teren szkoły wkraczają bojówki [[Hutu]] i mordują 2500 schronionych tam Tutsi. Księdzu Christopherowi udaje się potajemnie wywieźć kilkoro dzieci, jednak natrafia na blokadę i ginie od kuli starego znajomego z plemienia Hutu. Dzieciom udaje się zbiec w okoliczne zarośla.


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==

Wersja z 23:42, 21 paź 2012

Pieska śmierć/Strzelając do psów
Shooting Dogs
Gatunek

dramat

Data premiery

12 maja 2005
Polska 29 grudnia 2006

Kraj produkcji

Wielka Brytania, Niemcy

Język

angielski

Czas trwania

115 min.

Reżyseria

Michael Caton-Jones

Scenariusz

David Wolstencroft

Główne role

John Hurt
Hugh Dancy
Dominique Horwitz

Muzyka

Dario Marianelli

Zdjęcia

Ivan Strasburg

Produkcja

David Belton
Pippa Cross
Jens Meurer

Dystrybucja

Vivarto

Pieska śmierć/Strzelając do psów – brytyjsko-niemiecki dramat o ludobójstwie w Rwandzie w 1994. Nakręcony został na podstawie autentycznych wydarzeń. Oparty jest na wspomnieniach reportera BBC, który był świadkiem wydarzeń.

Wielu badaczy uważa jednak taką interpreatację wydarzeń za fikcyjną. W początkowych tygodniach ludobójstwa w Rwandzie nie było ekip BBC, a sama Korporacja przedstawiała ludobójstwo jako walki plemienne. Dopiero 29 kwietnia 1994 (23 dni po rozpoczęciu ludobójstwa) BBC po raz pierwszy użyło tego słowa[1]. Uważa się wręcz, że błędy jakie popełniły zachodnie media w opisywaniu wydarzeń, jakie miały wówczas miejsce miały wpływ na samo ludobójstwo[2].

Obsada

Opis fabuły

Głównymi bohaterami są stary ksiądz Christopher i młody nauczyciel języka angielskiego Joe. Prowadzą oni szkołę École Technique Officielle (ETO) w Kigali (film był kręcony w tym samym miejscu). Kiedy rozpoczyna się rzeź, w szkole szukają schronienia cywile z plemienia Tutsi. Opiekuje się nimi ksiądz Christopher i Joe. Początkowo placówkę ochraniają żołnierze belgijscy z pokojowych sił ONZ, jednak dostają rozkaz aby wycofać się do lotniska i pozostawiają Ruandyjczyków na pewną śmierć. Joe nie wie co robić, chciałby zostać z tymi ludźmi, jednak bojąc się śmierci wyjeżdża razem z nimi. Gdy tylko żołnierze wyjeżdżają, na teren szkoły wkraczają bojówki Hutu i mordują 2500 schronionych tam Tutsi. Księdzu Christopherowi udaje się potajemnie wywieźć kilkoro dzieci, jednak natrafia na blokadę i ginie od kuli starego znajomego z plemienia Hutu. Dzieciom udaje się zbiec w okoliczne zarośla.

Zobacz też

Linki zewnętrzne