Hotel Ruanda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hotel Ruanda
Hotel Rwanda
Gatunek

dramat
historyczny

Data premiery

11 września 2004
4 listopada 2005 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Wielka Brytania
Włochy
Południowa Afryka

Język

angielski

Czas trwania

121 minut

Reżyseria

Terry George

Scenariusz

Keir Pearson
Terry George

Główne role

Don Cheadle
Sophie Okonedo
Nick Nolte
Fana Mokoena
Jean Reno

Muzyka

Rupert Gregson-Williams

Zdjęcia

Robert Fraisse

Scenografia

Tony Burrough
Johnny Breedt

Kostiumy

Ruy Filipe

Montaż

Naomi Geraghty

Produkcja

Terry George,
A. Kitman Ho

Wytwórnia

United Artists
Lions Gate Films
Industrial Development Corporation of South Africa
Miracle Pictures
Inside Track Films
Mikado Film
Endgame Entertainment
Sixth Sense Productions

Dystrybucja

Best Film

Budżet

17 500 000 USD

Strona internetowa

Hotel Ruanda (ang. Hotel Rwanda) – oparty na faktach dramat filmowy z 2004 roku w reżyserii Terry’ego George’a. Wyprodukowany w koprodukcji brytyjsko-amerykańsko-włosko-południowoafrykańskiej. Zdjęcia kręcono w Kigali i Johannesburgu[1].

Przez krytyków obraz nazwany został "afrykańską Listą Schindlera"[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu oparta jest na faktach. Opowiada o Paulu Rusesabaginie – dyrektorze czterogwiazdkowego hotelu Mille Collines w Kigali. Paul (Don Cheadle), członek grupy etnicznej Hutu, jest mężem Tatiany (Sophie Okonedo) wywodzącej się spośród Tutsi. Jego dzieci również przynależą do Hutu, bowiem w kulturze Ruandy pochodzenie przechodzi od ojca. Jednak, pomimo trwających od początku lat 90. walk pomiędzy dwiema głównymi grupami etnicznymi, Rwanda żyje we względnym spokoju, mieszane małżeństwa, przyjaźnie pomiędzy Hutu i Tutsi są normalnością.

Wkrótce zakończyć mają się ONZ-owskie rokowania pokojowe pomiędzy rebeliantami Tutsi i rządem będącym w rękach Hutu. Jednak 6 kwietnia 1994 r., podczas lądowania w Kigali, zestrzelony zostaje samolot przewożący prezydenta Juvénal Habyarimana. O inspirowany prawdopodobnie przez fanatyków Hutu zamach, posądzeni zostają rebelianci Tutsi. Zaczyna się najbardziej krwawy w historii Afryki dramat, nazwany później ludobójstwem w Rwandzie. Trwające około 100 dni masowe mordy Tutsi dokonywane przez członków Interahamwe dosięgają również dzielnicę Kigali, w której mieszkają Rusesabaginowie.

Paul staje się dla swoich sąsiadów spośród Tutsi jedyną możliwością ocalenia i naturalnym przywódcą. Przekupuje on dowódcę bojówki Interhamwe i dzięki temu ucieka wraz z rodziną i sąsiadami do hotelu, którym kieruje. Hotel staje się powoli schronieniem dla coraz większej liczby cywilów. Schronienie w nim, dzięki Rusesabaginie, znalazło 1268 ludzi. Dzięki znajomościom z hotelu Mille Collines oraz z hotelu Diplomat, którym Paul kierował wcześniej, udaje mu się uzyskiwać najpotrzebniejszą pomoc bądź ze strony wojsk rządowych, bądź żołnierzy misji pokojowej ONZ.

Jednak ani generał rwandyjskiej armii – Augustin Bizimungu (Fana Mokoena), którego Paul przekupuje bądź stara się zastraszyć, ani dowódca sił pokojowych, wchodzących w skład misji UNAMIR – pułkownik Oliver (Nick Nolte), nie są w stanie zapewnić im całkowitego bezpieczeństwa.

W końcu Rusesabaginowie wraz z resztą uchodźców opuszczają hotel w ONZ-owskim konwoju, któremu udaje się przejechać na tereny kontrolowane przez Tutsi, gdzie znajduje się obóz dla uchodźców. Tam udaje im się odnaleźć bratanice Tatiany i wraz z nimi bezpiecznie opuścić Rwandę.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Nominacje do Oscarów:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Movie Analysis of Hotel Rwanda. PhD Essay. [dostęp 2023-03-26]. (ang.).
  2. Ty Burr: Cheadle brings quiet power to 'Rwanda'. The Boston Globe, 2005-01-07. [dostęp 2008-08-10]. (ang.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]