Hotel Ruanda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hotel Ruanda
Hotel Rwanda
Gatunek dramat, historyczny
Data premiery 11 września 2004
4 listopada 2005 (Polska)
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Wielka Brytania
Włochy
Południowa Afryka
Język angielski
Czas trwania 121 min
Reżyseria Terry George
Scenariusz Keir Pearson,
Terry George
Główne role Don Cheadle,
Sophie Okonedo,
Nick Nolte,
Fana Mokoena,
Jean Reno
Muzyka Rupert Gregson-Williams
Zdjęcia Robert Fraisse
Scenografia Tony Burrough,
Johnny Breedt
Kostiumy Ruy Filipe
Montaż Naomi Geraghty
Produkcja Terry George,
A. Kitman Ho
Wytwórnia United Artists
Lions Gate Films
Industrial Development Corporation of South Africa
Miracle Pictures
Inside Track Films
Mikado Film
Endgame Entertainment
Sixth Sense Productions
Dystrybucja Best Film
Budżet 17 500 000 USD

Hotel Ruanda (tytuł oryginalny Hotel Rwanda) – dramat historyczny z 2004 r. oparty na faktach, w reżyserii Terry’ego George’a. Wyprodukowany w koprodukcji brytyjsko-włosko-południowoafrykańskiej.

Przez krytyków nazwany został afrykańską Listą Schindlera[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu oparta jest na faktach. Opowiada o Paulu Rusesabaginie – dyrektorze czterogwiazdkowego hotelu Mille Collines w Kigali. Paul (Don Cheadle), członek grupy etnicznej Hutu, jest mężem Tatiany (Sophie Okonedo) wywodzącej się spośród Tutsi. Jego dzieci również przynależą do Hutu, bowiem w kulturze Ruandy pochodzenie przechodzi od ojca. Jednak, pomimo trwających od początku lat 90. walk pomiędzy dwiema głównymi grupami etnicznymi, Rwanda żyje we względnym spokoju, mieszane małżeństwa, przyjaźnie pomiędzy Hutu i Tutsi są normalnością.

Wkrótce zakończyć mają się ONZ-owskie rokowania pokojowe pomiędzy rebeliantami Tutsi i rządem będącym w rękach Hutu. Jednak 6 kwietnia 1994 r., podczas lądowania w Kigali, zestrzelony zostaje samolot przewożący prezydenta Juvénal Habyarimana. O inspirowany prawdopodobnie przez fanatyków Hutu zamach, posądzeni zostają rebelianci Tutsi. Zaczyna się najbardziej krwawy w historii Afryki dramat, nazwany później ludobójstwem w Rwandzie. Trwające około 100 dni masowe mordy Tutsi dokonywane przez członków Interahamwe dosięgają również dzielnicę Kigali, w której mieszkają Rusesabaginowie.

Paul staje się dla swoich sąsiadów spośród Tutsi jedyną możliwością ocalenia i naturalnym przywódcą. Przekupuje on dowódcę bojówki Interhamwe i dzięki temu ucieka wraz z rodziną i sąsiadami do hotelu, którym kieruje. Hotel staje się powoli schronieniem dla coraz większej liczby cywilów. Schronienie w nim, dzięki Rusesabaginie, znalazło 1268 ludzi. Dzięki znajomościom z hotelu Mille Collines oraz z hotelu Diplomat, którym Paul kierował wcześniej, udaje mu się uzyskiwać najpotrzebniejszą pomoc bądź ze strony wojsk rządowych, bądź żołnierzy misji pokojowej ONZ.

Jednak ani generał rwandyjskiej armii – Augustin Bizimungu (Fana Mokoena), którego Paul przekupuje bądź stara się zastraszyć, ani dowódca sił pokojowych, wchodzących w skład misji UNAMIR – pułkownik Oliver (Nick Nolte), nie są w stanie zapewnić im całkowitego bezpieczeństwa.

W końcu Rusesabaginowie wraz z resztą uchodźców opuszczają hotel w ONZ-owskim konwoju, któremu udaje się przejechać na tereny kontrolowane przez Tutsi, gdzie znajduje się obóz dla uchodźców. Tam udaje im się odnaleźć bratanice Tatiany i wraz z nimi bezpiecznie opuścić Rwandę.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Nominacje do Oscarów:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ty Burr: Cheadle brings quiet power to 'Rwanda' (ang.). The Boston Globe, 2005-01-07. [dostęp 2008-08-10].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]