Przejdź do zawartości

Pałac Karlsburg: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Addbot (dyskusja | edycje)
m Bot: Przenoszę linki interwiki (2) do Wikidata, są teraz dostępne do edycji na d:q875375
Konarski (dyskusja | edycje)
m Konarski przeniósł stronę Zamek Karlsburg do Pałac Karlsburg: Ten obiekt nigdy nie miał charakteru obronnego, więc to zawsze był pałac.
(Brak różnic)

Wersja z 16:57, 14 lut 2014

Zamek Karlsburg
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Meklemburgia-Pomorze Przednie

Styl architektoniczny

barokowy

Inwestor

Carl Heinrich Behrend von Bohlen

Rozpoczęcie budowy

1731

Ukończenie budowy

1739

Pierwszy właściciel

rodzina von Bohlen

Kolejni właściciele

rodzina von Bismarck-Bohlen

Obecny właściciel

kraj związkowy Mecklemburgia-Pomorze Przednie

Położenie na mapie Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Mapa konturowa Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}
Posąg bogini Flory w ogrodzie zamkowym

Zamek Karlsburg (niem. Karlsburg Schloss) – zamek w gminie Karlsburg na terenie Pomorza Przedniego w niemieckim kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie.

Budowę zamku, rozpoczętą w 1731 roku z inicjatywy Carla Heinricha Behrenda von Bohlen (1705-1757), przerwał pożar w 1732 roku; kontynuowano ją w latach 1732-1739, gdy powstała zasadnicza część budowli, zaprojektowanej jako rezydencjonalny zamek w stylu barokowym.

W latach 1731-1828 Karlsburg był rezydencją rodziny von Bohlen; od 1828 do 1945 roku należał do hrabiów von Bismarck-Bohlen. Po zakończeniu II wojny światowej urządzono w nim obóz dla przesiedleńców i tymczasowy szpital. W 1947 roku został siedzibą domu opieki społeczno-medycznej dla chorych na cukrzycę, później przekształconego w Krajowy Instytut do spraw Cukrzycy (niem. Zentralinstitut für Diabetes), który mieścił się w nim do 1990 roku. Od 1990 roku zamek należy do kraju związkowego Mecklemburgii-Pomorza Przedniego i jest administrowany przez uniwersytet w Greifswaldzie; działają w nim instytucje naukowe i medyczne. Na zamku odbywają się również koncerty i imprezy kulturalne, między innymi w ramach Festiwalu Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Łączna powierzchnia użytkowa zamku to około 2460 metrów kwadratowych. Budynek składa się z około 140 pomieszczeń, w tym 100 pomieszczeń różnej wielkości na parterze i wyższych kondygnacjach oraz około 40 pomieszczeń w piwnicach.

Na terenie parku zamkowego, pierwotnie zaprojektowanego w połowie XVIII wieku jako ogród francuski i przekształconego w 1800 roku w park krajobrazowy w angielskim stylu ogrodowym, znajduje się staw z wysepką, na której stoi XVIII-wieczny marmurowy posąg bogini Flory.