Pomorze Przednie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomorze Przednie
Vorpommern
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwa

 Polska,  Niemcy

Ważniejsze miejscowości

Szczecin, Stralsund, Greifswald, Świnoujście

Położenie na mapie
Mapa Meklemburgii-Pomorza Przedniego

Pomorze Przednie d. Przedpomorze (niem. Vorpommern), Pomorze Zaodrzańskie, Pomorze Wołogoskie – kraina historyczna leżąca w Niemczech i Polsce, wchodząca w skład Pomorza Zachodniego. Rozciąga się od Odry do Pradoliny Granicznej Meklembursko-Pomorskiej (Mecklenburgisch-Vorpommersches Grenztal), z granicą z Meklemburgią przebiegającą wzdłuż linii Großer LandgrabenTollenseePianaTrebelRecknitz. Linia brzegowa jest zróżnicowana i bogata w wyspy m.in. Rugię, Uznam i Wolin. Większość terytorium wchodzi w skład kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie (Mecklenburg-Vorpommern), Urząd Gartz (Oder) oraz północne przedmieścia Schwedt wchodzą w skład kraju związkowego Brandenburgia, a tzw. cypel szczeciński, wyspa Wolin oraz Świnoujście należą do województwa zachodniopomorskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Plemiona germańskie na północy Europy Środkowej, ok. 50 r. n.e
Północno-wschodnie Niemcy ok. 1000 r. n.e

Osadnictwo na Pomorzu Przednim sięga czasów przed Indoeuropejczykami, np. osady tereny dzisiejszego Świnoujścia datuje się na pochodzące sprzed 5 tysięcy lat. W starożytności tereny te zamieszkiwały plemiona germańskie, a ok. VII-VIII wieku osiedliły się tam słowiańskie plemiona połabskie, m.in Ranowie, czy też Wolinianie. Byli to niektórzy z kilku grup Słowian nazywanych Wendami. Tereny Pomorza Przedniego przez pewien czas wchodziły w skład Marchii Wschodniej, a potem Marchii Północnej. M.in na terenach Pomorza Przedniego Niemcy rozpoczęli średniowieczu tzw. Ostsiedlung[1]. Związane z tym jest wymarcie używanego tam dotychczas języka połabskiego i zastąpienie go niemieckim. Dialekt rugijski wymarł w 1404 roku wraz ze śmiercią jego ostatniej użytkowniczki, Huliciny.

Do wojny trzydziestoletniej (1618-1648) terytorium to wchodziło w skład księstwa pomorskiego. Na mocy kończącego wojnę trzydziestoletnią pokoju westfalskiego (1648) bogatszą, zachodnią i północną część Księstwa ze Stralsundem (Strzałów), Wolgast (Wołogoszcz), Szczecinem, ujściem Odry i wyspami Uznam i Rugią zajęli Szwedzi tworząc Pomorze Szwedzkie. W drugiej połowie XVII wieku i pierwszej połowie XVIII wieku Brandenburgia (od 1701Królestwo Prus) stopniowo pozbawiała Szwecję jej pomorskich posiadłości, zajmując kolejne części Pomorza Szwedzkiego, co ostatecznie potwierdził w 1721 roku układ pokojowy z Nystad kończący III wojnę północną. Ostatni fragment posiadłości szwedzkich (Rugię, Stralsund i Wolgast) otrzymały Prusy w wyniku postanowień kongresu wiedeńskiego (1814-15).

Herb mały Meklemburgii-Pomorza Przedniego

Zjednoczone terytorium stało się jedną z prowincji Królestwa Prus, a następnie Cesarstwa Niemiec – prowincją Pomorze. Niewielka część Pomorza Przedniego (cypel szczeciński, wyspa Wolin i Świnoujście) została odłączona od Niemiec w wyniku II WŚ i przyłączona do Polski.

Land Meklemburgia-Pomorze Przednie z zaznaczoną granicą dawnej prowincji Pomorze, uznawaną za granicę Pomorza Przedniego

Symbole[edytuj | edytuj kod]

W 1991 r. pozwolono na używanie w obu częściach landu Meklemburgia-Pomorze Przednie tradycyjnych flag regionalnych[2]. 17 grudnia 1996 r. wprowadzono tradycyjną flagę dawnej prowincji Pomorze, którą stanowił płat tkaniny o dwóch pasach: jasnoniebieskim i białym. Pod koniec maja 1998 r. ustanowiono specyfikację flagi Pomorza Przedniego z proporcjami 3:5 i barwami flagi[3].

W herbie Meklemburgii-Pomorza Przedniego, region symbolizuje czerwony gryf nawiązujący do pomorskiej dynastii książęcej Gryfitów.

Podział[edytuj | edytuj kod]

Część niemiecka[edytuj | edytuj kod]

Część polska[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Charles Higounet "Die deutsche Ostsiedlung im Mittelalter" Berlin: Siedler, 1986/2001. – ISBN 3-88680-141-1
  2. §1.3 Gesetz über die Hoheitszeichen des Landes - Hoheitszeichengesetz - In der Fassung der Bekanntmachung vom 23. Juli 1991 (GVOBl. M-V 1991: 14, s. 293) (niem.)
  3. Marcus Schmöger: Mecklenburg-Vorpommern Spezifikationsblatt Flaggen. [dostęp 2016-12-10]. (niem.).