Przejdź do zawartości

Sobór św. Michała Archanioła w Lidzie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
drobne redakcyjne
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne i usunięcie błędów
Linia 79: Linia 79:
Sobór znajduje się przy ulicy Sowieckiej.
Sobór znajduje się przy ulicy Sowieckiej.


W miejscu dzisiejszej świątyni istniała drewniana [[cerkiew (budynek)|cerkiew]], rozebrana w 1818 w związku z rozbudową [[klasztor]]u [[Pijarzy|pijarów]]. Klasztor ten spłonął w czasie pożaru Lidy w 1842. Obecnie istniejącą murowaną cerkiew na planie krzyża, z częścią [[nawa|nawową]] na planie koła<ref group="uwaga">Nawiązującą architektonicznie do dawnego klasztoru pijarów.</ref> wzniesiono w 1863; budowę sfinansowano ze środków rządowych [[Imperium Rosyjskie]]go. W 1919 świątynia została siłą przejęta przez [[Kościół łaciński|rzymskokatolików]] (w czasie tej akcji zamordowano długoletniego prawosławnego proboszcza parafii, ks. Josifa Kojałowicza). Zamknięta w 1957 przez [[Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich|władze radzieckie]]; w 1962 urządzono w niej [[planetarium]]. Odzyskana przez prawosławnych w 1996.
W miejscu dzisiejszej świątyni istniała drewniana unicka [[cerkiew (budynek)|cerkiew]], rozebrana w 1818 w związku z rozbudową [[klasztor]]u [[Pijarzy|pijarów]]. Obecnie istniejącą świątynię zaczęto wznosić na początku XIX wieku jako kościół katolicki przy znajdującym się obok klasztorze pijarów. Zbudowano na planie krzyża, z częścią [[nawa|nawową]] na planie koła<ref group="uwaga">Nawiązującą architektonicznie do dawnego klasztoru pijarów.</ref>. Klasztor pijarów spłonął w czasie pożaru Lidy w 1842. W latach 40. XIX wieku kościół został odebrany przez władze rosyjskie i zamieniony w cerkiew prawosławną. W 1919 świątynia została odzyskana przez [[Kościół łaciński|katolików]]. Zamknięta w 1957 przez [[Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich|władze radzieckie]]; w 1962 urządzono w niej [[planetarium]]. Mimo protestów katolików przekazana prawosławnym w 1996 roku.

== Galeria ==
== Galeria ==
<gallery widths=180, heights=180, perrow=3>
<gallery widths=180, heights=180, perrow=3>

Wersja z 15:24, 18 sty 2016

Sobór św. Michała Archanioła
sobór katedralny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Białoruś

Obwód

 grodzieński

Miejscowość

Lida

Adres

{{{adres}}}

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Białoruski Kościół Prawosławny

Eparchia

lidzka

Katedra

od 2014

Wezwanie

św. Michała Archanioła

Wspomnienie liturgiczne

8/21 listopada

Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}

Sobór św. Michała Archanioła w Lidziesobór prawosławny, od 2014 katedra eparchii lidzkiej Białoruskiego Kościoła Prawosławnego.

Sobór znajduje się przy ulicy Sowieckiej.

W miejscu dzisiejszej świątyni istniała drewniana unicka cerkiew, rozebrana w 1818 w związku z rozbudową klasztoru pijarów. Obecnie istniejącą świątynię zaczęto wznosić na początku XIX wieku jako kościół katolicki przy znajdującym się obok klasztorze pijarów. Zbudowano ją na planie krzyża, z częścią nawową na planie koła[a]. Klasztor pijarów spłonął w czasie pożaru Lidy w 1842. W latach 40. XIX wieku kościół został odebrany przez władze rosyjskie i zamieniony w cerkiew prawosławną. W 1919 świątynia została odzyskana przez katolików. Zamknięta w 1957 przez władze radzieckie; w 1962 urządzono w niej planetarium. Mimo protestów katolików przekazana prawosławnym w 1996 roku.

Galeria

  1. Nawiązującą architektonicznie do dawnego klasztoru pijarów.

Bibliografia