Carl Friedrich Goerdeler: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Kelvin (dyskusja | edycje)
ort., poprawa linków
LucienBOT (dyskusja | edycje)
Linia 30: Linia 30:
[[ja:カール・ゲルデラー]]
[[ja:カール・ゲルデラー]]
[[no:Carl Friedrich Goerdeler]]
[[no:Carl Friedrich Goerdeler]]
[[pt:Carl Friedrich Goerdeler]]
[[ru:Гёрделер, Карл Фридрих]]
[[ru:Гёрделер, Карл Фридрих]]
[[fi:Carl Goerdeler]]
[[fi:Carl Goerdeler]]

Wersja z 06:21, 19 paź 2009

Carl Friedrich Goerdeler

Carl Friedrich Goerdeler (ur. 31 lipca 1884 w Pile, nm. Schneidemühl, wówczas w Wielkim Księstwie Poznańskim, zm. 2 lutego 1945 w Berlinie) - konserwatywny polityk niemiecki.

Był z wykształcenia prawnikiem. W latach 1930-1936 był nadburmistrzem Lipska; popadł w konflikt z nazistowskimi władzami i został zmuszony do oddania urzędu. Zaangażował się w działalność konspiracyjną przeciwko III Rzeszy.

Goerdeler żywił skrajną wrogość do ideologii komunistycznej i miał sympatie monarchistyczne. Będąc w opozycji do Hitlera tworzył plany pokojowe wysyłane rządowi brytyjskiemu, w których domagał się granic Niemiec z roku 1914 i przyłączenia Austrii. Opisując swe zamierzenia domagał się również "utrzymania w rękach niemieckich przeznaczenia Polski". Pisał: "Polska może uzyskać rekompensatę za Prusy Zachodnie i Poznań poprzez unię państwową z Litwą. Dzięki temu obydwu krajom pomoże się w uzyskaniu dostępu do morza.[...] Poza tym istnieje możliwość , by Polska dzięki portom niemieckim włączyła się do handlu światowego"[1]

Był typowany na kanclerza w przypadku powodzenia spisku generałów i oficerów z 20 lipca 1944 (prezydentem miał zostać generał Ludwig Beck). Zamach jednak nie powiódł się. Za Goedelerem ogłoszono list gończy. Wyjechał z Berlina, usiłując się ukryć. Podczas wizyty na grobie rodziców w Kwidzynie został rozpoznany i zadenuncjowany do gestapo, które aresztowało go 12 sierpnia 1944.

We wrześniu został skazany na karę śmierci, ale przez dłuższy czas wyroku nie wykonywano, gdyż torturując Goerdelera usiłowano wydobyć informacje o innych spiskowcach. Dopiero w lutym 1945 Goerdeler został stracony przez powieszenie w berlińskim więzieniu Plötzensee.

  1. "Zbliżenia Polska-Niemcy" nr 1(7)/1994, H.R.Sassin "Liberałowie niemieccy przeciwko Hitlerowi", str. 89