Suwerenność ludu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
poprawiona definicja
Luckas-bot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: zh:人民主权论
Linia 14: Linia 14:
[[Kategoria:Filozofia społeczna i polityczna]]
[[Kategoria:Filozofia społeczna i polityczna]]
[[Kategoria:Teoria polityki]]
[[Kategoria:Teoria polityki]]



[[als:Volkssouveränität]]
[[als:Volkssouveränität]]
Linia 30: Linia 29:
[[fi:Kansansuvereniteetti]]
[[fi:Kansansuvereniteetti]]
[[sv:Folksuveränitetsprincipen]]
[[sv:Folksuveränitetsprincipen]]
[[zh:人民主权论]]

Wersja z 09:27, 6 paź 2010

Suwerenność ludu lub suwerenność narodu - doktryna, zgodnie z którą lud, rozumiany jako polityczna wspólnota obywateli, jest suwerenem w państwie i od niego wywodzi się władza i polityczna legitymizacja. Zasada suwerenności ludu jest jedną z podstawowych zasad demokratycznych konstytucji.

Doktryna suwerenności ludu ukształtowała się w opozycji do idei legitymistycznych wywodzących władzę od Boga. Spór o uzasadnienie i pochodzenie władzy był jedną z zasadniczych osi europejskiej nowożytnej filozofii politycznej.

Sposób sprawowania suwerenności przez lud jest przedmiotem sporu teoretyków i filozofów politycznych. Suwerenność ludu może być sprawowana bezpośrednio (różne formy demokracji bezpośredniej) lub pośrednio, poprzez reprezentację.

Przyjęcie zasady suwerenności ludu niekoniecznie musi się też wiązać z demokratyzacją. Niektórzy filozofowie (np. Thomas Hobbes) wskazywali, że chociaż władza wywodzi się od ludu, to zawsze musi być sprawowana przez reprezentantów. Reprezentowane jednostki nie mają wpływu na politykę i poza skrajnymi przypadkami nie mogą się jej sprzeciwiać. Ta idea absolutnej reprezentacji mogła więc stanowić podstawę legitymizacji monarchi czy władzy autorytarnej[1].

W doktrynach demokratycznych wymaga się, aby suwerenność ludu była sprawowana bądź bezpośrednio, bądź przez wybieranych okresowo reprezentantów.

  1. Margaret Canovan: Lud. Warszawa: Sic!, 2008, s. 129.