Wejście-wyjście (automatyka): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(i/lub -> lub bo to alternatywa a nie alternatywa wykluczająca)
* Poprzez punkty będące '''wyjściami''' dany układ oddziaływuje na środowisko, w którym się znajduje. Takie oddziaływania nazywane są ''[[Wymuszenie-odpowiedź|odpowiedziami]]'', wielkościami wyjściowymi układu lub sygnałami wyjściowymi układu. W punktach wyjścia układu można wykonywać pomiary lub obserwować działanie układu są to więc punkty bedące (czasami jedynym) źródłem informacji o obiekie.
 
Należy przy tym pamiętać, że pojęcia ''wejście'' i ''wyjście'' układu bywają nieco sprzeczne z intuicją gdyż nie są one tożsame odpowiednio: z punktami wpływania i wypływania (ujścia) na przykład substancji albo energii. Przykładowo gdy [[Obiekt sterowania|obiektem]] jest [[zbiornik]] to wejściem może być wypływ mierzony w miejscu ujścia cieczy ze zbiornika a wyjściem poziom tej cieczy w rozważanym zbiorniku.
 
Ilość wejść czy wyjść nie jest tożsama z ilością wymiarów całego układu. O '''układzie wielowymiarowym''' mówi się w przypadkach gdy układ ma wiele [[zmienna (automatyka)|zmiennych]] (często, jest to też układ o wielu wejściach i/lub wielu wyjściach jednak niekoniecznie gdyż część zmiennych mogą stanowić [[Zmienna (automatyka)|zmienne stanu]]).
 
=== Zobacz też ===
* [[wymuszenie-odpowiedź]]
* [[opis typu wejście-wyjście]]
* [[zmienna (automatyka)]]
 
[[Kategoria:Teoria sterowania]]
8372

edycje

Menu nawigacyjne