Bździochowa Grań: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
ToSter (dyskusja | edycje)
ToSter (dyskusja | edycje)
m ort.
Linia 15: Linia 15:
* [[Niżnia Bździochowa Brama]] (''Nižná Brána'')
* [[Niżnia Bździochowa Brama]] (''Nižná Brána'')
* [[Żółta Czuba]] (''Žltá kopa'', 1941 m)
* [[Żółta Czuba]] (''Žltá kopa'', 1941 m)
* [[Przełączka pod Żółtą Czubą]] (''Sedlo pod Žltou Kopou'', ok. 1800 m)
* [[Przełączka pod Żółtą Czubą]] (''Sedlo pod Žltou kopou'', ok. 1800 m)
* Samojedna Skałka
* Samojedna Skałka
* [[Czarnogórska Przełączka]]
* [[Czarnogórska Przełączka]]

Wersja z 14:50, 27 paź 2012

Kołowy Staw w Dolinie Kołowej, za nim widoczny fragment Bździochowej Grani (Bździochowa Kopa, Żółta Czuba i Czarnogórska Czuba)
Bździochowa Grań (podpisana)

Bździochowa Grań (słow. hrebeň Sviniek, niem. Svinka-Grat, węg. Svinka-gerinc) – długa tatrzańska grań boczna odchodząca na północny zachód od Kołowego Szczytu w grani głównej słowackich Tatr Wysokich. Oddziela ona Dolinę Kołową od Doliny Czarnej Jaworowej, a na odcinku od Żółtej Czuby Dolinę Kołową i Dolinę Jaworową (od wierzchołka Żółtej Czuby grań ta zmienia kierunek i biegnie na północ). Na żaden z obiektów w Bździochowej Grani nie prowadzą szlaki turystyczne.

Nazwa Bździochowej Grani pochodzi od nazwy Bździochowej Kotliny znajdującej się w Dolinie Kołowej. Nazwa Bździochowej Kotliny pochodzi od góralskiego przezwiska Bździoch – prawdopodobnie pasterza lub koziarza.

Obiekty w Bździochowej Grani począwszy od wierzchołka Kołowego Szczytu:

Najwyższy punkt Bździochowej Grani znajduje się pomiędzy Zadnią Świnkową Szczerbiną a Wyżnią Bździochową Bramą – wznosi się na wysokość ok. 2182 m i jest nienazwany.

Bibliografia

  1. Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XXIII. Przełęcz Stolarczyka – Modra Ławka. Warszawa: Sport i Turystyka, 1983, s. 193–194. ISBN 83-217-2472-8.
  2. Jarosław Januszewski, Grzegorz Głazek, Witold Fedorowicz-Jackowski: Tatry i Podtatrze, atlas satelitarny 1:15 000. Warszawa: GEOSYSTEMS Polska Sp. z o.o., 2005. ISBN 83-909352-2-8.
  3. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.