Partia Akcji Narodowej (Meksyk): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozmiar się nie zmienił ,  8 lat temu
Anulowanie wersji nr 36522316 autora Janmad, drobne merytoryczne
(int., uściślenie, dr.styl. i tech.)
(Anulowanie wersji nr 36522316 autora Janmad, drobne merytoryczne)
|adres siedziby = Av. Coyoacán, № 1546 Colonia del Valle Del. Benito Juárez México DF CP03100
}}
'''Partia Akcji Narodowej''' ([[język hiszpański|hiszp.]] ''Partido Acción Nacional'', '''PAN''') - chrześcijańsko-[[konserwatyzm|konserwatywna]] partia [[meksyk]]ańska. PAN została założona w [[1939]] r. po tym, jak członkowie ruchu [[cristero]] zdecydowali się na włączenie w życie polityczne kraju i zaczęli szukać porozumienia z rządzącą państwem [[Partia Rewolucyjno-Instytucjonalna|Partią Rewolucyjno-Instytucjonalną]] (PRI).
 
Partia Akcji Narodowej przez długi okres pozostawała w uśpieniu, ze względu na autorytarne metody stosowane przez PRI, która zmonopolizowała władzę na okres przeszło 70 lat. W latach osiemdziesiątych zaczęła zyskiwać coraz większe poparcie. W 1989 r. z jej ramienia gubernatorem stanu [[Baja California]] został [[Ernesto Ruffo Appel]] -, była to pierwsza przegrana partii obozu rządzącego od czasu objęcia przez nią władzy w latach dwudziestych i zarazem duży sukces opozycyjnej PAN.
 
W 2000 kandydat PAN [[Vicente Fox]] został wybrany prezydentem kraju (był to pierwszy prezydent nie wywodzący się z PRI od 80 lat).
 
PAN opowiada się za zmniejszaniem podatków, ograniczaniem roli państwa w gospodarce,. popieraPopiera rozwój przedsiębiorczości i wolny rynek, chce reform w zakresie polityki socjalnej państwa, przez jej ograniczenie. Często odwołuje się do swoich katolickich korzeni, a w kwestiach światopoglądowych ma charakter konserwatywny (np. potępianie aborcji).
 
W lipcu 2006 r. kandydat PAN w wyborach prezydenckich - [[Felipe Calderón]] wygrał je nieznaczną różnicą głosów, i w grudniu 2006 r. został pomimo sprzeciwów lewicy ostatecznie zaprzysiężony na prezydenta. Przewodniczącym partii jest od 2007 [[Germán Martínez]].
 
== Poparcie ==
Izba Deputowanych (wyniki procentowe odnoszą się tylko do okręgów wielomandatowych, liczba mandatówliczbamandatów jest sumą zdobytą w okręgach wielomandatowych i jednomandatowych):
*1943 - 5,3% , 0 mandatów na 147
*1946 - 2,2% , 4 mandaty (4)
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne