Mulat: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Wycofano edycje użytkownika Sęczek (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Kenraiz.
Nie podano opisu zmian
Linia 3: Linia 3:
W przeszłości w niektórych krajach określenie osób ze względu na ich kolor skóry miało tak duże znaczenie, że każda, nawet najmniejsza różnica w karnacji oraz ze względu na pochodzenie miała swoje specyficzne określenie{{fakt|data=2012-05}}.
W przeszłości w niektórych krajach określenie osób ze względu na ich kolor skóry miało tak duże znaczenie, że każda, nawet najmniejsza różnica w karnacji oraz ze względu na pochodzenie miała swoje specyficzne określenie{{fakt|data=2012-05}}.


Słowo ''mulat'' ma konotację pejoratywną w wielu językach{{fakt|data=2012-05}}. Czasem, np. w języku francuskim, częściej używa się obecnie określenia [[metys]], mimo, iż co do zasady mówiąc o metysach ma się na myśli głównie mieszkańców obu Ameryk mających mieszane, europejsko-indiańskie pochodzenie. Proponuje się też, chcąc uniknąć uprzedzeń rasowych termin [[Afroeuropejczyk]] lub [[Afroamerykanie|Afroamerykanin]]{{fakt|data=2010-03}}.
Słowo ''mulat'' ma konotację pejoratywną w wielu językach{{fakt|data=2012-05}}. Czasem, np. w języku francuskim, częściej używa się obecnie określenia [[metys]], choć zasadniczo mówiąc o metysach, myśli się głównie o mieszkańcach obu Ameryk, mających mieszane pochodzenie europejsko-indiańskie. Proponuje się też, dla uniknięcia uprzedzeń rasowych, termin [[Afroeuropejczyk]] lub [[Afroamerykanie|Afroamerykanin]]{{fakt|data=2010-03}}.


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==

Wersja z 11:43, 18 sie 2014

Mulat – termin określający potomka mężczyzny rasy białej i kobiety rasy czarnej lub kobiety rasy białej i mężczyzny rasy czarnej[1]. Słowo pochodzi z hiszpańskiego mulo (muł).

W przeszłości w niektórych krajach określenie osób ze względu na ich kolor skóry miało tak duże znaczenie, że każda, nawet najmniejsza różnica w karnacji oraz ze względu na pochodzenie miała swoje specyficzne określenie[potrzebny przypis].

Słowo mulat ma konotację pejoratywną w wielu językach[potrzebny przypis]. Czasem, np. w języku francuskim, częściej używa się obecnie określenia metys, choć zasadniczo mówiąc o metysach, myśli się głównie o mieszkańcach obu Ameryk, mających mieszane pochodzenie europejsko-indiańskie. Proponuje się też, dla uniknięcia uprzedzeń rasowych, termin Afroeuropejczyk lub Afroamerykanin[potrzebny przypis].

Zobacz też

  • Metys – mieszanka rasy białej i żółtej (indiańskiej)
  • Zambo – mieszanka rasy żółtej i czarnej