Chór Mieszany Akademii Pedagogicznej im. KEN „Educatus”: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
Poprawki po przenosinach artykułów o chórach przy użyciu AWB
m (Poprawki po przenosinach artykułów o chórach przy użyciu AWB)
{{Chór infobox
|chór =Chór Mieszany "Educatus"„Educatus” Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie
|dyrygent =Adam Korzeniowski, Małgorzata Tęczyńska-Kęska
|zdjęcie =
}}
 
'''Chór mieszany "Educatus"„Educatus”''' – [[Kraków|krakowski]] [[chór]], skupia w swych szeregach studentów, absolwentów jak również pracowników [[Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie|Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie]] oraz innych krakowskich uczelni.
 
== Historia ==
Ogromnym wyróżnieniem dla chóru było zaproszenie do wzięcia udziału w oprawie muzycznej ostatniej, VIII pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski w 2002 roku.
 
Chór Mieszany Educatus jest wielokrotnym zdobywcą "Złotego„Złotego pasma"pasma” w Małopolskim Konkursie Chórów. W kwietniu 2004 zdobył "Złoty„Złoty dyplom"dyplom” w VIII Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Riva del Garda we Włoszech. W listopadzie tego samego roku zdobył srebrny medal na VII Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis. W czerwcu 2005 roku zdobył GRAND PRIX w VII Małopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach. W maju 2006 roku zdobył III miejsce na I Ogólnopolskim Festiwalu Cantate Domino, a w lipcu dwa "Srebrne„Srebrne pasma"pasma” na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Akademickich w Pardubicach (Czechy). W styczniu 2007 zdobył GRAND PRIX w XVI Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Chóralnej "Kolędy„Kolędy i Pastorałki Myślenice 2007"2007”, w kwietniu tego samego roku "Złotą„Złotą Strunę"Strunę” na IX Małopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach, a w maju: złoty medal w kategorii chórów mieszanych, nagrodę dla najlepszego chóru zagranicznego oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu o tematyce sakralnej na Międzynarodowym Konkursie Chórów Akademickich w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja). Ponadto, na tym samym konkursie dyrygent chóru, Adam Korzeniowski, zdobył nagrodę indywidualną dla najlepszego dyrygenta. W ostatnich dniach maja 2007 roku Chór Mieszany Educatus razem z Tivon Chamber Choir (Izrael), Camerata Academica Freiburg oraz Freiburger Kantatenchor (Niemcy) wziął udział w międzynarodowym projekcie muzycznym pod nazwą "Ku„Ku wspólnej przyszłości"przyszłości”. W październiku, kilka miesięcy później chór Educatus zdobył I miejsce w kategorii chórów mieszanych oraz wyróżnienie za wykonanie utworu współczesnego podczas II Rybnickiej Jesieni Chóralnej.
 
Chór Mieszany Educatus koncertował również we Francji, Grecji, Niemczech, Szwajcarii oraz Włoszech, gdzie m.in. dostąpił zaszczytu udziału w oprawie muzycznej mszy oraz koncertu w bazylice św. Marka w Wenecji. Rok 2008 to kolejne tournée artystyczne w karierze chóru. Tym razem trasa przebiegała przez Czechy, Niemcy i Francję, a wszystko połączone było z promocją nowej płyty CD Kolędy polskie i europejskie. Wielkopostne zamyślenia w kwietniu 2009 roku pozwoliły chórowi kontynuować tradycje wykonywania dzieł wokalno-instrumentalnych (Fr. Schubert, Msza G-dur). W maju 2009 roku chór wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Republice Serbskiej (Bośnia i Hercegowina), na którym w dowód uznania za najlepsze wykonanie utworu serbskiego kompozytora otrzymał nagrodę specjalną. W odstępie zaledwie kilku dni, chór zawitał do Hajnówki na XXVIII Międzynarodowy Konkurs Muzyki Cerkiewnej, gdzie otrzymał drugą nagrodę w swojej kategorii. W XXX rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II, Educatus został zaproszony do wzięcia udziału w spektaklu KRAKUS, w którym wystąpił razem z Baletem Dworskim Cracovia Danza oraz zespołem Muzycznym Piwnicy Świętego Norberta. Rok 2010 Chór Mieszany Educatus przywitał udziałem w XIX Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Myślenicach. Ponownie, po 3 latach, zdobył GRAND PRIX, a także nagrodę za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego.
 
== Osiągnięcia ==
* [[2002]] i [[2003]] - "Złote„Złote pasmo"pasmo” w Małopolskim Konkursie Chórów
* [[2004]] - "Złoty„Złoty dyplom"dyplom” w VIII Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w [[Riva del Garda]] we [[Włochy|Włoszech]].
* [[2004]] - srebrny medal na VII [[Łódzki Festiwal Chóralny "Cantio„Cantio Lodziensis"Lodziensis”|Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis]].
* [[2005]] - GRAND PRIX w VII Małopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach.
* [[2006]] - I [[Festiwal Chóralny "Cantate„Cantate Domino"Domino”]] - III miejsce
* [[2006]] - dwa "Srebrne„Srebrne pasma"pasma” na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Akademickich w [[Pardubice|Pardubicach]] ([[Czechy]])
* [[2007]] - XVI [[Ogólnopolski Festiwal Pieśni Chóralnej "Kolędy„Kolędy i Pastorałki"Pastorałki”]] w [[Myślenice|Myślenicach]] - Grand Prix
* [[2007]] - "Złota„Złota [[Struna]]" na IX Małopolskim Konkursie Chórów w [[Niepołomice|Niepołomicach]]
* [[2007]] - złoty medal w kategorii chórów mieszanych, nagrodę dla najlepszego chóru zagranicznego oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu o tematyce sakralnej na Międzynarodowym Konkursie Chórów Akademickich w [[Bańska Bystrzyca|Bańskiej Bystrzycy]] na [[Słowacja|Słowacji]]. Adam Korzeniowski zdobył nagrodę indywidualną dla najlepszego dyrygenta.
* [[2007]] - II [[Międzynarodowy Festiwal "Rybnicka„Rybnicka Jesień Chóralna"Chóralna”]] - I miejsce w kategorii chórów mieszanych oraz wyróżnienie za wykonanie utworu współczesnego
* [[2009]] - Międzynarodowy Konkurs Chóralny w Republice Serbskiej ([[Bośnia i Hercegowina]]) - nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu serbskiego kompozytora
* [[2009]] - XXVIII Międzynarodowy Konkurs Muzyki Cerkiewnej w [[Hajnówka|Hajnówce]] - zdobycie drugiego miejsca w kategorii chóry amatorskie świeckie
* [[2010]] - GRAND PRIX w XIX [[Ogólnopolski Festiwal Pieśni Chóralnej "Kolędy„Kolędy i Pastorałki"Pastorałki”|Ogólnopolskim Konkursie "Kolęd„Kolęd i Pastorałek"Pastorałek”]] w [[Myślenice|Myślenicach]]
* [[2010]] - Złoty medal w kategorii Chórów Mieszanych oraz Srebrny medal w kategorii chórów kameralnych na I Międzynarodowym Konkursie Chóralnej Muzyki Sakralnej w [[Preveza|Prevezie]] ([[Grecja]]). Adam Korzeniowski otrzymał nagrodę indywidualną dla najlepszego dyrygenta
 
W 2010 roku, pod kierunkiem prof. Marii Kochaj (klasa dyrygentury chóralnej), odbył się egzamin dyplomowy.
Rok później złożyła pracę licencjacką ze specjalności Teoria Muzyki, pisaną pod kierunkiem dr Agnieszki Draus. Umiejętności wokalne doskonaliła w trakcie warsztatów prowadzonych przez Stefana Parkmanna i Helmitha Rillinga.
Jako chórzysta współpracowała z wieloma zespołami, m. in.: Filharmonią Krakowską, Cappellą Cracoviensis, Chórem Polskiego Radia, Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej w Krakowie, Chórem Akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego "Camerata„Camerata Iagiellonica"Iagiellonica”, Chórem Uniwersytetu Ekonomicznego "Dominanta"„Dominanta”, Chórem Kameralnym "Parafraza"„Parafraza”, Chórem Mieszanym Katedry Wawelskiej, Chórem "Stowarzyszenia„Stowarzyszenia Mozart 2003"2003”.
Od 2009 roku współpracuje z Chórem Mieszanym "Educatus"„Educatus” Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Od 2010 jest również dyrygentem Smyczkowej Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
 
* '''Małgorzata Tęczyńska - Kęska''' Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Średnią Szkołę Muzyczną im. W. Żeleńskiego w Krakowie, w klasie skrzypiec prof. J. Król. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie, wydział: Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, który ukończyła z wyróżnieniem w roku 2010 w klasie dyrygentury dr M. Chyły.
Kilkukrotnie brała udział w Międzynarodowej Akademii Bachowskiej pod batutą H. Rillinga, oraz współpracowała m.in. z Filharmonią Krakowską, Capellą Cracoviensis, Chórem Polskiego Radia, Chórem Akademii Muzycznej w Krakowie, chórem Pro Musica Mundi oraz zespołem wokalnym wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej. Uczestniczka wielu kursów wokalnych m.in. Margret Trappe-Wiel (Stuttgart, Bonn,Überlingen) oraz dyrygenckich. Od października 2009 roku pracuje w chórze Educatus jako II dyrygent i korepetytorka oraz prowadzi Smyczkową Orkiestrę Kameralną Uniwersytetu Pedagogicznego.
 
* '''Małgorzata Langer-Król''' studiowała na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej w klasie dyrygentury chóralnej Adama Korzeniowskiego. Była przewodniczącą Koła Naukowego Studentów Edukacji Artystycznej Szkolnej. Prowadziła Scholę przy Kolegiacie Św. Anny w Krakowie. Od 2004 śpiewa w oktecie wokalnym "Octava"„Octava”. W latach 2005-2009 roku pracowała w chórze Educatus jako II dyrygent i korepetytor. W latach 2006-2009 prowadziła Smyczkową Orkiestrę Kameralną Uniwersytetu Pedagogicznego.
 
== Zobacz też ==
* [[Chór|chór (muzyka)]]
* [[chóry w Polsce]]
 
{{SORTUJ:Chór Mieszany "Educatus"„Educatus” Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie}}
[[Kategoria:Chóry akademickie]]
[[Kategoria:Chóry w Krakowie]]
312 475

edycji

Menu nawigacyjne