Myślenice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Myślenice
miasto w gminie miejsko-wiejskiej
Ilustracja
Fragment rynku w Myślenicach z kościołem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Powiat

myślenicki

Gmina

Myślenice

Aglomeracja

krakowska

Prawa miejskie

1342

Burmistrz

Jarosław Szlachetka

Powierzchnia

30,22[1] km²

Populacja (31.12.2019)
• liczba ludności
• gęstość


18 366[2]
607,7 os./km²

Strefa numeracyjna

12

Kod pocztowy

32-400

Tablice rejestracyjne

KMY

Położenie na mapie gminy Myślenice
Mapa konturowa gminy Myślenice, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Myślenice”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Myślenice”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Myślenice”
Położenie na mapie powiatu myślenickiego
Mapa konturowa powiatu myślenickiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Myślenice”
Ziemia49°50′00″N 19°56′26″E/49,833333 19,940556
TERC (TERYT)

1209034

SIMC

0951617

Hasło promocyjne: Myślenice – strefa czasu wolnego
Urząd miejski
Rynek 8/9
32-400 Myślenice
Strona internetowa

Myślenicemiasto powiatowe w woj. małopolskim, siedziba powiatu myślenickiego i gminy miejsko-wiejskiej Myślenice, jeden z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej.

Wzmiankowane od XIII wieku[3], uzyskały lokację miejską w 1342 roku[4]. Miasto królewskie Myślimice położone było w drugiej połowie XVI wieku w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego[5]. Wchodziło w skład klucza myślenickiego, stanowiącego uposażenie kasztelanów krakowskich[6]. Nazwa miasta pochodzi, wedle jednej z hipotez, od imienia założyciela osady – Myślimira[3].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Myślenice leżą 30 km na południe od Krakowa, nad rzeką Rabą i jej lewym dopływem Bysinką[7]. Położone są na pograniczu Beskidów (na południu) i pasa pogórzy (na północy). Po zachodniej stronie Raby są to Beskid Makowski i Pogórze Wielickie, zaś po wschodniej stronie Raby – Beskid Wyspowy i Pogórze Wiśnickie. Leżą pomiędzy wzgórzami Dalin, Chełm oraz Uklejna.

Warunki geologiczne[edytuj | edytuj kod]

Myślenice leżą na obszarze okna tektonicznego, położonego strefie antyklinalnej, tzw. strefie lanckorońsko-żegocińskiej. Spod płaszczowiny śląskiej ukazują się tu ogniwa górnej kredy i eocenu płaszczowiny podśląskiej. Południowy brzeg tego okna przebiega przez centrum miasta, na południe od Rynku. W południowym obramieniu okna występują ogniwa dolnokredowe, należące do górnych warstw płaszczowiny śląskiej, z którymi kontaktują się już warstwy krośnieńskie. Są one zluźnione w stosunku do podłoża i przesunięte ku północy pod naciskiem płaszczowiny magurskiej, która buduje wzgórza na południe od miasta[8].

Dzielnice[edytuj | edytuj kod]

Miasto dzieli się na sześć dzielnic:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Widok rynku w Myślenicach około 1933
Rynek w Myślenicach około 1933

Pierwsza historyczna wzmianka o Myślenicach pojawiła się w latach 1253–1258 w Kodeksie Tynieckim i mówiła o umocnieniach obronnych. Myślenice broniły bowiem w owym czasie dostępu do stolicy Polski, Krakowa, od strony południowej. W tamtym okresie w rejonie miasta istniał system umocnień, tak zwana brona myślenicka, której główną część stanowił zamek w Myślenicach, warownia u podnóża góry Uklejny, zwanej Zamczyskiem.

Kluczową datą w historii osady był rok 1342, kiedy miała miejsce lokacja miasta. Przywilej lokacyjny nadał Myślenicom król Kazimierz Wielki. Sprzedał sołectwo myślenickie dwóm mieszczanom z Wieliczki (obaj nosili imię Hynko). W tym samym roku kasztelan krakowski Spytko z Melsztyna ufundował kościół parafialny. Od tego czasu miasteczko zaczęło się prężnie rozwijać. Myślenice odwiedził m.in. Mikołaj Rej, który tam kończył trzecią księgę Żywota człowieka poczciwego. Oprócz niego w mieście przebywał król Władysław Jagiełło i królowa Jadwiga, a także cesarz Zygmunt Luksemburski, królowie Węgier i Danii oraz liczni książęta.

Okres świetności skończył się w 1557 roku, kiedy Spytek Wawrzyniec Jordan przekazał Myślenice kasztelanii krakowskiej. Krakowscy rządcy byli bardziej zajęci problemami wielkiego miasta, toteż Myślenice zaczęły podupadać. O miasteczku przypomniano sobie w latach trzydziestych i czterdziestych XVII wieku, kiedy do Myślenic trafił cudowny obraz Matki Boskiej. Kolejną degradację miasto przeżyło po potopie szwedzkim, w wyniku którego spłonęły dwa kościoły, a maryjne wota zostały rozkradzione.

Po I rozbiorze Polski Myślenice zostały włączone do terytorium cesarstwa austriackiego.

W 1908, z inicjatywy Stanisława Pardyaka powstaje Gimnazjum w Myślenicach[9]. Po I wojnie światowej burmistrzem miasta został Jan Dunin-Brzeziński, który w czasie wojny był dowódcą 2 pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. O Myślenicach jeszcze raz było głośno w 1936 roku, kiedy Adam Doboszyński zorganizował „Wyprawę myślenicką”, w trakcie której rozbrojono posterunek policji, zdemolowano kilka sklepów żydowskich na rynku oraz próbowano podpalić bożnicę.

W czasie drugiej wojny światowej Myślenice były pod niemiecką okupacją od 5 września 1939. W tym czasie dwukrotnie miasto było pacyfikowane (29 czerwca 1940 i 29 kwietnia 1942 r.). Myślenice zostały zdobyte 22 stycznia 1945 roku przez oddziały 38 armii 4. Frontu Ukraińskiego[10].

Myślenice początku XX w. opisał Jan Sztaudynger w Szczęściu z datą wczorajszą. W rodzinnym domu na Zarabiu przy ul. Sosnowej spędzał wakacje w dzieciństwie i wczesnej młodości[11].

W latach 1960–1972 miasto było siedzibą władz gromady Myślenice, ale nie należało do niej. W latach 1975–1998 miasto leżało w woj. krakowskim.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Rynek
Studnia-fontanna „Tereska” z końca XIX wieku
Pomnik Świętego Floriana z XVIII wieku

Centralnym i najważniejszym punktem miasta jest rynek o kształcie zbliżonym do prostokąta z pierzejami długimi na 120/100/80/115 metrów. Został on wytyczony w roku 1458 według prawa magdeburskiego. W wieku XVIII powstawały przy nim pierwsze murowane domy, najstarszym z nich jest „Kamienica Obońskich” mieszcząca się pod numerem 27. Na płycie rynku znajdują się dwa symbole miasta: studnia-fontanna „Tereska” – pochodzący z końca XIX wieku żeliwny posąg z czeskiej odlewni w Blansku[12] oraz pomnik Świętego Floriana z XVIII wieku.

Kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny znajduje się przy ulicy Piotra Skargi, w pobliżu zachodniej pierzei rynku. Został zbudowany w roku 1466 w stylu gotyckim, a następnie przeszedł wiele modernizacji, które wniosły wiele elementów architektury renesansowej i barokowej. Najstarszą częścią jest prezbiterium oraz nawa główna, z następnych wieków pochodzą zachowane części kościoła, w tym kaplice: Serca Pana Jezusa oraz Matki Bożej, w której znajduje się obraz Matki Boskiej Myślenickiej. Obraz ten wg tradycji powstał w XVI wieku w Rzymie i stanowił własność papieża Sykstusa V, do Myślenic natomiast trafił w roku 1624, a pod koniec XVII wieku został uznany za cudowny. Dokonane badania świadczą jednak, że jest to dzieło z kręgu manierystów praskich powstałe albo w Czechach albo już w Polsce w Krakowie[13].

Dom Grecki, murowany budynek znajdujący się przy ulicy Sobieskiego 3 został wybudowany w końcu XVII wieku jako dom zajezdny. Początkowo był parterowy, a od roku 1818 jednopiętrowy. Nazwę zawdzięcza goszczeniu licznych kupców ormiańskich, nazywanych wtedy przez miejscowych Grekami. Od drugiej połowy dwudziestego wieku pełni funkcję siedziby Muzeum Regionalnego. Wśród wystaw można podziwiać: XIX-wieczne wnętrza mieszczańskie, ekspozycje dzieł sztuki ludowej, etnograficzne, archeologiczne oraz dotyczące II wojny światowej.

Kościół pw. Świętego Jakuba Apostoła został wybudowany pod koniec wieku XV w miejscu najstarszego kościoła w Myślenicach. Podobnie jak kościół parafialny, powstał w stylu gotyckim, lecz przez liczne przebudowy, posiada elementy charakterystyczne dla wielu stylów. Przy kościele oraz po przeciwnej stronie ulicy Niepodległości znajdują się dwa cmentarze, na których są XIX-wieczne klasycystyczne nagrobki oraz dwie zbiorowe mogiły: Grób Nieznanego Żołnierza oraz grób Żołnierza Sowieckiego. Kościół jest jednym z punktów na projektowanej Beskidzkiej Drodze św. Jakuba. W jego pobliżu, na zboczu Plebańskiej Góry, znajduje się źródło zwane „Studzienką”. Mieszkańcy Myślenic uznawali wodę z tego źródła za uzdrawiającą. Obok niego w XVIII wieku powstała Kaplica Matki Bożej Śnieżnej[14].

Transport[edytuj | edytuj kod]

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Większość wydarzeń kulturalnych odbywających się w Myślenicach związanych jest z Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu[15]. Organizuje on koncerty, spotkania i wydarzenia literackie oraz kulturalne. Przy MOKiS działa Teatr im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły oraz Kino „Muza”.

W mieście działa też Myślenickie Centrum Kultury[16] i związany z nim Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”[17], który zdobywa liczne laury i nagrody w kraju i za granicą.

Oświata[edytuj | edytuj kod]

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Myślenicach
 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Myślenicach
 • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Myślenicach
 • Szkoła Podstawowa nr 4 im. św. Jadwigi Królowej w Myślenicach
 • Szkoła Podstawowa nr 5 (Zespołu Szkół)
 • Szkoła Podstawowa nr 6 w Myślenicach (Chełm)
 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 1 w Myślenicach
 • I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach
 • Zespół Szkół Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach
 • Zespół Szkół im. Mikołaja Reja w Myślenicach
 • Zespół Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach
 • Zespół Szkół Prywatnych Teresy i Andrzeja Osińskich w Myślenicach.

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców Myślenic stanowią katolicy. Na terenie Myślenic działalność religijną prowadzą następujące Kościoły i związki wyznaniowe:

Sport[edytuj | edytuj kod]

 • KS Dalin Myślenice – wielosekcyjny klub sportowy, obecnie głównie piłkarski
 • Stowarzyszenie Miłośników Siatkówki Dalin Myślenice
 • Sokół Myślenice – wielosekcyjny klub sportowy ze świetlicą socjoterapeutyczną
 • LKS Orzeł Myślenice – piłkarski klub sportowy, założony w 1948 roku, przez jakiś czas wielosekcyjny. Obecnie piłkarze grają w V lidzie, czyli Klasie Okręgowej Kraków III. Siedziba klubu mieści się przy ul. Kazimierza Wielkiego[19], zaś stadion przy ul. Andrzeja Marka. Stadion ma pojemność 2000 miejsc, z czego 800 siedzących[20].
 • LKS Górki Myślenice – piłkarski klub sportowy, założony w 2005 roku, obecnie występuje w A-klasie gr. Myślenice. Siedziba klubu mieści się przy ulicy 3-go Maja, zaś boisko sportowe przy ul. Solidarności. Stadion o pojemności 100 miejsc siedzących został oddany do użytku w sierpniu 2016 roku[21].
 • Myślenicki Klub Pétanque – klub pétanque
 • UKS Zarabie – tenis stołowy
 • UKS Shiro Sagi Dojo – Klub Karate, Iaido, Kenjutsu i Samoobrony MDS – założony w 1995 roku
 • UKS Fight Club Myślenice – Myślenicka Szkoła Sportów Walki i Samoobrony
 • MLKSz Myślenice – klub szachowy
 • PKS Albert Myślenice – amatorski klub koszykówki grający w KNBA
 • Baza treningowa Wisły Kraków[22].
 • SJK Hucul – stajnia
 • SUMKS Jedynka Myślenice – Klub Piłki Ręcznej

Ludzie związani z Myślenicami[edytuj | edytuj kod]

Burmistrzowie Myślenic[edytuj | edytuj kod]

...

...

Współpraca międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[28]:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym. GUS.
 2. Wyniki badań bieżących – Baza Demografia – Główny Urząd Statystyczny [online], demografia.stat.gov.pl [dostęp 2020-07-21].
 3. a b Historia Myślenic. Urząd Miasta i Gminy Myślenice. [dostęp 2014-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-17)].
 4. Robert Krzysztofik, Lokacje miejskie na obszarze Polski. Dokumentacja geograficzno-historyczna, Katowice 2007, s. 52–53.
 5. Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku ; Cz. 1, Mapy, plany, Warszawa 2008, k. 1.
 6. Władysław Pałucki, Studia nad uposażeniem urzędników ziemskich w Koronie do schyłku XVI wieku, Warszawa 1962, s. 121.
 7. PWN ↓.
 8. Rafał Unrug (red.): Karpaty fliszowe między Olzą a Dunajcem. Przewodnik geologiczny. Warszawa: Wydawnictwa Geologiczne, 1979, s. 45, 142-143, mapa (zał.). ISBN 83-220-0043-X.
 9. Historia. myslenicki.pl. [dostęp 2017-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-14)].
 10. Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939–1945, Rada Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa / Sport i Turystyka, 1988, s. 368, ISBN 83-217-2709-3.
 11. Szczęście z datą wczorajszą-Sztaudynger o Myślenicach. [dostęp 2014-08-25].
 12. Sebastian Wójcik-Jackowski. Tereska jest czeska. „Gazeta Myślenicka”. 31/2012, 2012-08-23. ISSN 1232-0080. 
 13. Paweł Pencakowski, Obraz Matki Boskiej Myślenickiej jako pierwowzór obrazu Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Studia i materiały Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kraków 1995. Tom V., 1995.
 14. Myślenickie Zabytki (Stan w dniu 8 II 2013 r.). Punkt Informacji Turystycznej Myślenice. [dostęp 2013-02-08].
 15. Strona internetowa MOKIS.
 16. Myślenickie Towarzystwo Kultury.
 17. Strona Zespołu. [dostęp 2014-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-29)].
 18. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2018-10-20].
 19. Informacja na stronie klubu. orzelmyslenice.futbolowo.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-16)].
 20. Informacja w portalu 90minut.pl.
 21. o klubie.
 22. Baza treningowa w Myślenicach [online], Wisła Kraków [dostęp 2014-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2014-01-17].
 23. Myślenickie ślady Zollów, „Gazeta Myślenicka”, 33/2011, 25 sierpnia 2011 [dostęp 2017-11-27].
 24. Katarzyna Hołuj: Pamięć o burmistrzu który był też druhem. Dziennik Polski, 2016-05-12. [dostęp 2017-10-24].
 25. a b 6 grobów, o których warto wiedzieć. Dziennik Polski, 2011-10-31. [dostęp 2017-11-27].
 26. a b c d e f Gazeta Myślenicka. [dostęp 2017-11-27].
 27. Gmina Myślenice. pkw.gov.pl. [dostęp 2018-10-22].
 28. Miasta partnerskie – Oficjalna strona Miasta i Gminy Myślenice [online], myslenice.pl [dostęp 2021-08-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]