Kwintus Petyliusz Cerialis: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jako krewny [[Wespazjan]]a, Cerialus został zakładnikiem [[Witeliusz]]a w 69 roku, podczas wojny domowej zwanej [[rok czterech cesarzy|rokiem czterech cesarzy]]. Cerialisowi udało się uciec w przebraniu wieśniaka i dołączyć do armii Flawiusza. W armii Wespazjana został jednym z dowódców kawalerii, która brała udział w zdobyciu Rzymu. Jego zadaniem było wejście do Rzymu przez terytorium via Sabian wzdłuż Via Salaria.
 
== Powstanie Cywilisa ==
Ten sukces oraz zaufanie jego szwagra dało Cerialisowi dowództwo nad [[Legio XIV Gemina]], który stacjonował w trudnej do utrzymania prowincji [[Germania Inferior]]. Na ziemiach tych w 69 roku wybuchło [[powstanie Batawów]], germańskiego plemienia, które miało na celu obalenie rzymskiej władzy wykorzystując chaos jaki zapanował w państwie rzymskim podczas wojny domowej między Witeliuszem a Wespazjanem. Na czele powstańczej armii stanął [[Juliusz Cywilis]], wyszkolony w rzymskich oddziałach pomocniczych (auxilla). Armia buntowników odniosła pewneduże sukcesy m.in. pokonała dwa rzymskie legiony w walkach niedaleko miasta Xanten. Cywilis rozbił także siły rzymskie wysłane w celu stłumienia powstanie pod wodzą Marka Flakkusa. PoObserwując nimprzebieg generalnewypadków, dowództwowkrótce naddo rzymskimiwalki wojskami na terenach zajętych powstaniem objął Cerialis. Do sił plemion germańskich poczęły dołączać,dołączyli także ludy galijskie skuszone sukcesami powstańcówGallowie. Kampania Cerialisa zakończyła się jednak pełnym powodzeniem. Bunty Germanów i Gallów zostały stłumione. Cerialis został odznaczony honorami przez samego cesarza Wespazjana. 
 
Sytuacja w Galli stała się właściwie krytyczna. Pokonani żołnierze rzymscy składali broń przysięgając "wierność Galli". Prawie wszystkie obozy rzymskie zostały zdobyte przez powstańców. W 70 roku, po ustabilizowaniu sytuacji w Rzymie, nowy cesarz Wespazjan zwrócił swoje oczy ku północy. Jego wierny zastępca, Mucianus wysłał do Galli Kwintusa Petyliusza Cerialisa z potężną armią w sile 4 legionów. Wódz ten w pierwszej kolejności spacyfikował kraj Trewerów, zdołał zdobyć stopniowo najważniejsza miasta Galli takie jak [[Trewir|Colonia Augusta Treverorum]], Colonia Agrippinensis czy Vetera. Wkrótce zdołał też zająć ziemie Batawów, które długo się broniło wykorzystując bagnistość swojego terenu. Dalsze losy Cerialisa w tej kampanii nie są do końca znane. Prawdopodobnie opuścił kraj Batawów i udał się za Ren.
 
Cerialis został odznaczony honorami przez samego cesarza Wespazjana za swoje zwycięstwa w Galli.
 
== Późniejsza kariera ==

Menu nawigacyjne