Jadźńa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Indu (dyskusja | edycje)
Indu (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 2: Linia 2:




'''Jadźńa''' ([[dewanagari]] यज्ञ, [[transliteracja]] Yajńa, [[ang.]] Yajna) - dosłownie "ofiara"; rytuał ofiarny w tradycji [[wedy]]jskiej [[hinduizm]]u. Wedle nauk hinduistycznych, Jaźń czy Dusza ([[Purusza]], [[Atman]]) ma naturę ofiarnika i ofiary, stąd pogląd, że ktoś kto urzeczywistnia Duszę, Jaźń jest zawsze skłonnym i do wypełniania ofiarnych rytuałów czy ceremonii i do wewnętrznej ofiary z własnego życia dla wyższych duchowych czy religijnych celów. Dodatkowo uważa się, że owa Dusza, Jaźń ma naturę ogniową, stąd towarzystwo rzeczywistego ognia w czasie rytów, nabożeństw ofiarnych. Wszelkie ofiary w hinduizmie składane są bóstwom, bogom i boginiom, czyli [[Dewa|Dewom]], [[Brahman]]owi, przodkom, ubogim i bezdomnym oraz zwierzętom.
'''Jadźńa''' ([[dewanagari]] यज्ञ, [[transliteracja]] yajńa, [[ang.]] Yajna) - dosłownie "ofiara"; rytuał ofiarny w tradycji [[wedy]]jskiej [[hinduizm]]u. Wedle nauk hinduistycznych, Jaźń czy Dusza ([[Purusza]], [[Atman]]) ma naturę ofiarnika i ofiary, stąd pogląd, że ktoś kto urzeczywistnia Duszę, Jaźń jest zawsze skłonnym i do wypełniania ofiarnych rytuałów czy ceremonii i do wewnętrznej ofiary z własnego życia dla wyższych duchowych czy religijnych celów. Dodatkowo uważa się, że owa Dusza, Jaźń ma naturę ogniową, stąd towarzystwo rzeczywistego ognia w czasie rytów, nabożeństw ofiarnych. Wszelkie ofiary w hinduizmie składane są bóstwom, bogom i boginiom, czyli [[Dewa|Dewom]], [[Brahman]]owi, przodkom, ubogim i bezdomnym oraz zwierzętom.


== Pięć wielkich rytów ofiarnych ==
== Pięć wielkich rytów ofiarnych ==
Do najbardziej rozpowszechnionych rytów wedyjskiej ofiary w Europie należy [[Agnihotra]] i stowarzyszone ceremonie. Jednakże, tradycja wedyjska hinduizmu zaleca pięć rytów ofiarnych połączonych z modlitwami i kontemplacją w ciągu dnia jako wielkie codzienne ofiarowania:
Do najbardziej rozpowszechnionych rytów wedyjskiej ofiary w Europie należy [[agnihotra]] i stowarzyszone ceremonie. Jednakże, tradycja wedyjska hinduizmu zaleca pięć rytów ofiarnych (Panća Mahajadźńas - ''Taittirija Aranjaka'' 2.10 ) połączonych z modlitwami i kontemplacją w ciągu dnia jako wielkie codzienne ofiarowania:

*'''1. Dewajadźńa''' to żertwa ogniowa składana wszystkim bóstwom, mieszkańcom niebios; składana jest rano i wieczorem z odrobiny pożywienia wegetariańskiego skropionego klarowanym (przetopionym) masłem, [[ghi]].
*'''2. Bhutajadźńa''' to żertwa dla wszystkich stworzeń, tzw. bali wykładane dla zwierząt i duchów.
*'''3. Pitryjadźńa''' to ofiara dla przodków z placków ryżowych (pinda) w odpowiedni sposób.
*'''4. Brahmajadźńa''' to ofiara dla [[Brahman]]a, Boga Stwórcy, w postaci wieczornej recytacji fragmentów [[Wedy]].
*'''5. Manuszjajadźńa''' to ofiara dla ludzi, czyli datki (dana) dla ubogich czy bezdomnych, najczęściej w formie darów rzeczowych czy dokarmiania głodnych.

Istnieje jeszcze wiele rozmaitych okazjonalnych ceremonii ogniowej ofiary jak [[daśapurnamasja]] z okazji nowiu oraz pełni [[księżyc]]a czy [[ćaturmasja]] zwana ofiarą czterech miesięcy, od składania jej co cztery miesiące. Wyrzeczenie się czegoś dla bóstwa nazywane jest "jaga", a ofiarowanie tegoż w ogień zwane jest [[homa]]. Kapłan ofiarnik, który wkłada czy wlewa ofiarę do ognia zwie się [[ardhwarju]]. Ryt popularnej Agnihotry kwalifikuje się do Dewa-Jadźńa jako składany wprost dla [[Agni]]-[[Dewa]], Boga Ognia. [[Bhuta]]-Jadźńa to w praktyce po prostu dokarmianie dzikich zwierząt, tyle że w oprawie nieco religijnej, jeśli o intencję chodzi.
===Yajnas===
{{main|Yajna}}

The [[Vedas]] describe 400 [[Yajnas]]<ref>[http://www.kamakoti.org/newlayout/template/hindudharma.html/19/1/hindu/Grhasthasrama Grhasthashrama]</ref>.

A (late) subset of them are the Pancha Mahayajnas (Five Great Yajnas, see [[Taittiriya Aranyaka]] 2.10) namely:
*Devayajña- consists of offering ''āhutis'' to ''devas''
*{{IAST|Pitṛyajña}}- consists of offering libations<ref>[http://www.answers.com/libation&r=67 Libations at answers.com]</ref> to ancestors or {{IAST|pitṛs}}
*Bhūtayajña- consists of offering ''bali'' or food to certain spirits
*{{IAST|Manuṣyayajña}}- consists of feeding guests
*Brahmayajña- consists of daily repetition of reciting the [[Vedas]].


*'''1. Dewa-Jadźńa''' to żertwa ogniowa składana wszystkim bóstwom, mieszkańcom niebios; składana jest rano i wieczorem z odrobiny pożywienia wegetariańskiego skropionego klarowanym (przetopionym) masłem, [[ghi]].
*'''2. Bhuta-Jadźńa''' to żertwa dla wszystkich stworzeń, tzw. bali wykładane dla zwierząt i duchów.
*'''3. Pitr-Jadźńa''' to ofiara dla przodków z placków ryżowych (pinda) w odpowiedni sposób.
*'''4. Brahma-Jadźńa''' to ofiara dla [[Brahman]]a, Boga Stwórcy, w postaci wieczornej recytacji fragmentów [[Wedy]].
*'''5. Manusza-Jadźńa''' to ofiara dla ludzi, czyli datki (dana) dla ubogich czy bezdomnych, najczęściej w formie darów rzeczowych czy dokarmiania głodnych.


Istnieje jeszcze wiele rozmaitych okazjonalnych ceremonii ogniowej ofiary jak [[Daśapurnamasja]] z okazji nowiu oraz pełni księżyca czy [[Czaturmasja]] zwana ofiarą czterech miesięcy, od składania jej co cztery miesiące. Wyrzeczenie się czegoś dla bóstwa nazywane jest "jaga", a ofiarowanie tegoż w ogień zwane jest [[homa]]. Kapłan ofiarnik, który wkłada czy wlewa ofiarę do ognia zwie się [[ardhwarju]]. Ryt popularnej Agnihotry kwalifikuje się do Dewa-Jadźńa jako składany wprost dla [[Agni]]-[[Dewa]], Boga Ognia. [[Bhuta]]-Jadźńa to w praktyce po prostu dokarmianie dzikich zwierząt, tyle że w oprawie nieco religijnej, jeśli o intencję chodzi.


[[Kategoria:Ceremonie i rytuały hinduistyczne]]
[[Kategoria:Ceremonie i rytuały hinduistyczne]]

Wersja z 11:57, 15 sie 2008

Jadźńa odprawiana podczas ślubu hinduskiego


Jadźńa (dewanagari यज्ञ, transliteracja yajńa, ang. Yajna) - dosłownie "ofiara"; rytuał ofiarny w tradycji wedyjskiej hinduizmu. Wedle nauk hinduistycznych, Jaźń czy Dusza (Purusza, Atman) ma naturę ofiarnika i ofiary, stąd pogląd, że ktoś kto urzeczywistnia Duszę, Jaźń jest zawsze skłonnym i do wypełniania ofiarnych rytuałów czy ceremonii i do wewnętrznej ofiary z własnego życia dla wyższych duchowych czy religijnych celów. Dodatkowo uważa się, że owa Dusza, Jaźń ma naturę ogniową, stąd towarzystwo rzeczywistego ognia w czasie rytów, nabożeństw ofiarnych. Wszelkie ofiary w hinduizmie składane są bóstwom, bogom i boginiom, czyli Dewom, Brahmanowi, przodkom, ubogim i bezdomnym oraz zwierzętom.

Pięć wielkich rytów ofiarnych

Do najbardziej rozpowszechnionych rytów wedyjskiej ofiary w Europie należy agnihotra i stowarzyszone ceremonie. Jednakże, tradycja wedyjska hinduizmu zaleca pięć rytów ofiarnych (Panća Mahajadźńas - Taittirija Aranjaka 2.10 ) połączonych z modlitwami i kontemplacją w ciągu dnia jako wielkie codzienne ofiarowania:

  • 1. Dewajadźńa to żertwa ogniowa składana wszystkim bóstwom, mieszkańcom niebios; składana jest rano i wieczorem z odrobiny pożywienia wegetariańskiego skropionego klarowanym (przetopionym) masłem, ghi.
  • 2. Bhutajadźńa to żertwa dla wszystkich stworzeń, tzw. bali wykładane dla zwierząt i duchów.
  • 3. Pitryjadźńa to ofiara dla przodków z placków ryżowych (pinda) w odpowiedni sposób.
  • 4. Brahmajadźńa to ofiara dla Brahmana, Boga Stwórcy, w postaci wieczornej recytacji fragmentów Wedy.
  • 5. Manuszjajadźńa to ofiara dla ludzi, czyli datki (dana) dla ubogich czy bezdomnych, najczęściej w formie darów rzeczowych czy dokarmiania głodnych.

Istnieje jeszcze wiele rozmaitych okazjonalnych ceremonii ogniowej ofiary jak daśapurnamasja z okazji nowiu oraz pełni księżyca czy ćaturmasja zwana ofiarą czterech miesięcy, od składania jej co cztery miesiące. Wyrzeczenie się czegoś dla bóstwa nazywane jest "jaga", a ofiarowanie tegoż w ogień zwane jest homa. Kapłan ofiarnik, który wkłada czy wlewa ofiarę do ognia zwie się ardhwarju. Ryt popularnej Agnihotry kwalifikuje się do Dewa-Jadźńa jako składany wprost dla Agni-Dewa, Boga Ognia. Bhuta-Jadźńa to w praktyce po prostu dokarmianie dzikich zwierząt, tyle że w oprawie nieco religijnej, jeśli o intencję chodzi.

Yajnas

 Osobny artykuł: Yajna
UWAGA: sugestia rozszerzonej treści w nieistniejącym artykule - trzeba poprawić link.

The Vedas describe 400 Yajnas[1].

A (late) subset of them are the Pancha Mahayajnas (Five Great Yajnas, see Taittiriya Aranyaka 2.10) namely:

  • Devayajña- consists of offering āhutis to devas
  • Szablon:IAST- consists of offering libations[2] to ancestors or Szablon:IAST
  • Bhūtayajña- consists of offering bali or food to certain spirits
  • Szablon:IAST- consists of feeding guests
  • Brahmayajña- consists of daily repetition of reciting the Vedas.