Gaz rzeczywisty: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Aaaba (dyskusja | edycje)
m kat.
DodekBot (dyskusja | edycje)
m Wspomagane przez robota ujednoznacznienie: Równanie Clapeyrona (stan gazu idealnego) - Zmieniono link(i) Równanie Clapeyrona (stan gazu doskonałego)
Linia 13: Linia 13:
* T - [[temperatura]] bezwzględna
* T - [[temperatura]] bezwzględna


Dla gazu doskonałego w każdych warunkach Z = 1 co wynika z [[równanie Clapeyrona (stan gazu idealnego)|równania stanu gazu doskonałego]] ([[równanie Clapeyrona (stan gazu idealnego)|równanie Clapeyrona]]). Dla gazów rzeczywistych Z może znacznie odbiegać od jedności, w pewnych warunkach i zawsze dla silnie rozrzedzonego gazu (p → 0 oraz ρ → 0) również dla gazów rzeczywistych Z → 0. Wartość Z = 1 nie oznacza jednak, że gaz będzie miał takie same właściwości jak gaz doskonały, gdyż wiele z nich zależy od pochodnych wielkości fizycznych. Współczynniki ściśliwości opisywane są ilościowo za pomocą [[wirialne równanie stanu|wirialnych równań stanu gazu]].
Dla gazu doskonałego w każdych warunkach Z = 1 co wynika z [[Równanie Clapeyrona (stan gazu doskonałego)|równania stanu gazu doskonałego]] ([[Równanie Clapeyrona (stan gazu doskonałego)|równanie Clapeyrona]]). Dla gazów rzeczywistych Z może znacznie odbiegać od jedności, w pewnych warunkach i zawsze dla silnie rozrzedzonego gazu (p → 0 oraz ρ → 0) również dla gazów rzeczywistych Z → 0. Wartość Z = 1 nie oznacza jednak, że gaz będzie miał takie same właściwości jak gaz doskonały, gdyż wiele z nich zależy od pochodnych wielkości fizycznych. Współczynniki ściśliwości opisywane są ilościowo za pomocą [[wirialne równanie stanu|wirialnych równań stanu gazu]].


Powyżej zdefiniowany współczynnik ściśliwości Z jest wielkością bezwymiarową, niezależną od układu jednostek, która ma określić odchylenie danego układu gazowego od stanu gazu doskonałego - w odróżnieniu od ogólniej sformułowanego [[współczynnik ściśliwości|współczynnika ściśliwości B]].
Powyżej zdefiniowany współczynnik ściśliwości Z jest wielkością bezwymiarową, niezależną od układu jednostek, która ma określić odchylenie danego układu gazowego od stanu gazu doskonałego - w odróżnieniu od ogólniej sformułowanego [[współczynnik ściśliwości|współczynnika ściśliwości B]].

Wersja z 11:25, 16 maj 2009

Gaz rzeczywisty - pojęcie termodynamiczne oznaczające gaz, który nie zachowuje się ściśle zgodnie z prawami ustalonymi dla gazu doskonałego. W praktyce są to wszystkie gazy istniejące w realnym świecie, aczkolwiek przybliżenie gazu doskonałego może w wielu warunkach być do nich z powodzeniem zastosowane. Przybliżenie to zawodzi jednak w skrajnych warunkach, oraz gdy istnieje potrzeba dokonania bardzo dokładnych obliczeń w warunkach zbliżonych do normalnych.

W pewnych warunkach gaz rzeczywisty można opisać za pomocą równania van der Waalsa uwzględniającego objętości własną cząsteczek gazu oraz niektóre oddziaływania międzycząsteczkowe, które teoria gazu doskonałego ignoruje. W skrajnych warunkach jednak zawodzi nawet równanie van der Waalsa.

Współczynnik ściśliwości

Miarą odchylenia zachowania gazu rzeczywistego od gazu idealnego jest współczynnik ściśliwości (współczynnik kompresji) Z:

gdzie:

  • p - ciśnienie gazu
  • Vm = V/n - objętość molowa gazu (V - objętości, n - ilości gazu [mol])
  • R - uniwersalna stała gazowa
  • T - temperatura bezwzględna

Dla gazu doskonałego w każdych warunkach Z = 1 co wynika z równania stanu gazu doskonałego (równanie Clapeyrona). Dla gazów rzeczywistych Z może znacznie odbiegać od jedności, w pewnych warunkach i zawsze dla silnie rozrzedzonego gazu (p → 0 oraz ρ → 0) również dla gazów rzeczywistych Z → 0. Wartość Z = 1 nie oznacza jednak, że gaz będzie miał takie same właściwości jak gaz doskonały, gdyż wiele z nich zależy od pochodnych wielkości fizycznych. Współczynniki ściśliwości opisywane są ilościowo za pomocą wirialnych równań stanu gazu.

Powyżej zdefiniowany współczynnik ściśliwości Z jest wielkością bezwymiarową, niezależną od układu jednostek, która ma określić odchylenie danego układu gazowego od stanu gazu doskonałego - w odróżnieniu od ogólniej sformułowanego współczynnika ściśliwości B.