Cnoty kardynalne: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
zob. dyskusja, suggestia Marcinmanik (dyskusja)
chyba przystoi jego bardziej cytat z kontekstem
Linia 6: Linia 6:
*[[umiarkowanie]]
*[[umiarkowanie]]
*[[męstwo]].
*[[męstwo]].

Wymienione są one w [[Księga Mądrości|Mdr]] 8,7: ''jej [mądrości] to dziełem są cnoty: uczy bowiem umiarkowania i roztropności, sprawiedliwości i męstwa''.
Wymienione są one w [[Księga Mądrości|Mdr]] 8:5-7
{{Cytat|5. Jeśli w życiu bogactwo jest dobrem pożądanym - cóż cenniejszego niż Mądrość, która wszystko sprawia? 6. Jeśli rozwaga jest twórcza - któreż ze stworzeń bardziej twórcze niż Mądrość? 7. I jeśli kto miłuje sprawiedliwość - jej to dziełem są cnoty: uczy bowiem umiarkowania i roztropności, sprawiedliwości i męstwa, od których nie ma dla ludzi nic lepszego w życiu.<ref>Biblia Tysiąclecia</ref>}}


{|border 5
{|border 5
Linia 23: Linia 25:
*[[cnoty teologiczne]]
*[[cnoty teologiczne]]
*[[cnota]]
*[[cnota]]

{{Przypisy}}


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==

Wersja z 01:41, 19 wrz 2010

Cnoty kardynalne (łac. cardo - zawias) - pojęcie w chrześcijaństwie oznaczające cnoty ludzkie (KKK 1810), które odgrywają kluczową rolę i dlatego nazywa się je cnotami "kardynalnymi"; wszystkie inne grupują się wokół nich (KKK 1805).

Wyróżnia się 4 cnoty kardynalne:

Wymienione są one w Mdr 8:5-7

5. Jeśli w życiu bogactwo jest dobrem pożądanym - cóż cenniejszego niż Mądrość, która wszystko sprawia? 6. Jeśli rozwaga jest twórcza - któreż ze stworzeń bardziej twórcze niż Mądrość? 7. I jeśli kto miłuje sprawiedliwość - jej to dziełem są cnoty: uczy bowiem umiarkowania i roztropności, sprawiedliwości i męstwa, od których nie ma dla ludzi nic lepszego w życiu.[1]

Cnoty kardynalne przedstawione na grobie Papieża Klemensa II w katedrze w Bambergu
Iustitia
(Sprawiedliwość)
Fortitudo
(Męstwo)
Prudentia
(Roztropność)
Temperantia
(Umiarkowanie)

Uznawane przez niektórych za zapożyczone od filozofów starożytnych, przede wszystkim od Platona.

U Platona

Platon wyodrębnił trzy części duszy i każdej przypisał określony rodzaj cnoty: cnotą duszy rozumnej jest mądrość (roztropność) i jej osiąganie oraz podporządkowanie się niższych części rozumowi; duszy popędliwej – męstwo, a duszy pożądliwej – panowanie nad sobą, czyli wstrzemięźliwość (umiarkowanie). Te trzy cnoty podporządkowane były czwartej – sprawiedliwości, która pojawia się wtedy, gdy każda z części duszy we właściwy sposób kieruje się przynależną jej cnotą. Jest to teoria czterech cnót, zwanych niekiedy kardynalnymi.

Zobacz też

  1. Biblia Tysiąclecia

Linki zewnętrzne

Szablon:Unistub