Męstwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Męstwocnota moralna, która polega na umiejętności podjęcia dobrej decyzji mimo niesprzyjających uwarunkowań, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Cnota męstwa czyni zdolnym do stawienia czoła próbom i narażenia się na nieprzyjemne konsekwencje, w imię wyższych wartości.

Można wyróżnić męstwo fizyczne, uzdalniające do stawienia czoła cierpieniu czy niebezpieczeństwa śmierci, a także męstwo moralne, którym można wykazać się wobec możliwości hańby, zgorszenia czy zniewag.

Męstwo jest jedną z czterech cnót kardynalnych w chrześcijaństwie. O jej potrzebie mówili już starożytni filozofowie.

Odwaga cywilna[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Odwaga cywilna.

Odwaga cywilna to postawa, która polega na występowaniu w obronie swoich racji, nawet jeżeli wiąże się to z wysokimi sankcjami i kosztami społecznymi.

Ikonografia[edytuj | edytuj kod]

Nie była przedstawiana alegorycznie w starożytności i jej ikonografia ukształtowała się w średniowieczu i wczesnej nowożytności.

Jej atrybutami były zbroja, miecz, tarcza. W nowożytności pojawiły się kolejne atrybuty: diament, kolumna lub pęknięta kolumna (wiązane z Samsonem) czy pałka i lwia skóra (wiązane z Herkulesem)[1][2].

Jej zwierzęcym symbolem jest lew. Bywa też przedstawiana jako rozwierająca mu paszczę[3].

Bywa przedstawiana jako wojownik (jako kobieta, bywa stylizowana na Minerwę)[1][4]. Postaciami wiązanymi z cnotą byli Samson, Lucius Siccius Dentatus, Leonidas I, Horacjusz Kokles[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Hall 1974 ↓, s. 127.
  2. a b North 1973 ↓, s. 377.
  3. North 1973 ↓, s. 371.
  4. North 1973 ↓, s. 374.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • James Hall, Dictionary of Subjects and Symbols in Art, Icon Editions, 1974.
  • Helen F. North, Temperance (Sophrosyne) and the Canon of the Cardinal Virtues, [w:] Philip G. Wiener (red.), Dictionary of the History of Ideas, t. 4, New York: Charles Scribner's Sons, 1973, s. 365-378.