Zakrzepowa plamica małopłytkowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Amirobot (dyskusja | edycje)
Linia 5: Linia 5:


== Patogeneza ==
== Patogeneza ==
Za objawy TTP odpowiedzialne są [[skrzep]]y z [[trombocyt|płytek krwi]] i nieznacznej ilości [[fibryna|włóknika]] powstające w [[naczynie włosowate|naczyniach włosowatych]] i drobnych tętniczkach wszystkich narządów. Do tworzenia skrzepów dochodzi na skutek uszkodzenia [[śródbłonek|śródbłonka]] oraz niedoboru [[mieloproteinazy]] [[ADAMTS-13]], która rozkłada "niezwykle wielkie multimery [[czynnik von Willebranda|czynnika von Willebranda]]" (ULvWF - ''ultra large von Willebrand factor multimers'') wiążące się z [[antygen]]ami powierzchniowymi [[trombocyt]]ów powodując ich [[agregacja cząstek|agregację]]. Wrodzony niedobór ADAMTS-13 mogący dziedziczyć się autosomalnie recesywnie ([[zespół Upshawa-Schulmana]]) jest charakterystyczny dla formy przewlekłej TTP z powtarzającymi się epizodami. Za ostre postacie choroby jest odpowiedzialne pojawiające się przeciwciało anty-ADAMTS-13 (wykrywa się je u 59-100% chorych z nabytym niedoborem ADAMTS-13).
Za objawy TTP odpowiedzialne są [[skrzep|zakrzepy]] z [[trombocyt|płytek krwi]] i nieznacznej ilości [[fibryna|włóknika]] powstające w [[naczynie włosowate|naczyniach włosowatych]] i drobnych tętniczkach wszystkich narządów. Do tworzenia skrzepów dochodzi na skutek uszkodzenia [[śródbłonek|śródbłonka]] oraz niedoboru [[mieloproteinazy]] [[ADAMTS-13]], która rozkłada "niezwykle wielkie multimery [[czynnik von Willebranda|czynnika von Willebranda]]" (ULvWF - ''ultra large von Willebrand factor multimers'') wiążące się z [[antygen]]ami powierzchniowymi [[trombocyt]]ów powodując ich [[agregacja cząstek|agregację]]. Wrodzony niedobór ADAMTS-13 mogący dziedziczyć się autosomalnie recesywnie ([[zespół Upshawa-Schulmana]]) jest charakterystyczny dla formy przewlekłej TTP z powtarzającymi się epizodami. Za ostre postacie choroby jest odpowiedzialne pojawiające się przeciwciało anty-ADAMTS-13 (wykrywa się je u 59-100% chorych z nabytym niedoborem ADAMTS-13).


== Objawy ==
== Objawy ==

Wersja z 00:03, 19 gru 2011

Zakrzepowa plamica małopłytkowa (zespół Moschcowitza, ang. thrombotic thrombocytopenic purpura, TTP) – skaza krwotoczna małopłytkowa prowadząca do niedokrwienia narządów na skutek współisniejących mikroangiopatii indukujących niedokrwistość hemolityczną. Niedokrwienie często dotyczy ośrodkowego układu nerwowego.

Epidemiologia

Epizody TTP występują u 4-6 mln ludzi rocznie[1]. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni (3:2) w wieku 30-40 lat. Zwiększoną częstość występowania obserwuje się w ciąży i okresie poporodowym.

Patogeneza

Za objawy TTP odpowiedzialne są zakrzepy z płytek krwi i nieznacznej ilości włóknika powstające w naczyniach włosowatych i drobnych tętniczkach wszystkich narządów. Do tworzenia skrzepów dochodzi na skutek uszkodzenia śródbłonka oraz niedoboru mieloproteinazy ADAMTS-13, która rozkłada "niezwykle wielkie multimery czynnika von Willebranda" (ULvWF - ultra large von Willebrand factor multimers) wiążące się z antygenami powierzchniowymi trombocytów powodując ich agregację. Wrodzony niedobór ADAMTS-13 mogący dziedziczyć się autosomalnie recesywnie (zespół Upshawa-Schulmana) jest charakterystyczny dla formy przewlekłej TTP z powtarzającymi się epizodami. Za ostre postacie choroby jest odpowiedzialne pojawiające się przeciwciało anty-ADAMTS-13 (wykrywa się je u 59-100% chorych z nabytym niedoborem ADAMTS-13).

Objawy

Choroba przeważnie rozpoczyna się nagle. Najczęstsze objawy to:

Leczenie

Leczenie zakrzepowej plamicy małopłytkowej polega obecnie na:

  • intensywnym przetaczaniu świeżo mrożonego osocza 40-60ml/kg m.c. dziennie, wraz z plazmaferezą w celu suplementacji ADAMTS-13 oraz usunięcia przeciwciał anty-ADAMTS-13; schemat ten stosuje się aż do ustąpienia objawów neurologicznych, wyrównania liczby płytek krwi oraz normalizacji aktywności LDH,
  • metyloprednizolon,
  • w razie niepowodzenia terapii glikortykosteroidami stosuje się leki immunosupresyjne (winkrystyna, cyklofosfamid)
  • rytuksymab u chorych z wysokim mianem przeciwciał anty-ADAMTS-13 (4-8 tyg.),
  • splenektomia dająca poprawę u części chorych powinna być wykonana po pierwszym epizodzie TTP,
  • kocentrat krwinek czerwonych podaje się w przypadku znacznej niedokrwistości,
  • przeciwwskazane jest podawanie heparyn oraz koncentratu krwinek płytkowych.

Pomimo leczenia śmiertelność u osób dorosłych dotkniętych TTP jest wysoka i wynosi około 20%. Przed wprowadzeniem terapii śmiertelność sięgała 90%. Ryzyko kolejnego epizodu TTP wynosi 30%. Do nawrotu najczęściej dochodzi w ciągu około 2 miesięcy od pierwszego epizodu.

Historia

Zakrzepowa plamica małopłytkowa została opisana po raz pierwszy w 1924 roku przez nowojorskiego lekarza Eli Moschcowitza u jego 16-letniej pacjentki[2]. Moschcowitz nieprawidłowo przyczyny choroby upatrywał w działaniu toksyn.

  1. JE. Sadler. Von Willebrand factor, ADAMTS13, and thrombotic thrombocytopenic purpura.. „Blood”. 112 (1), s. 11-8, lipiec 2008. DOI: 10.1182/blood-2008-02-078170. PMID: 18574040. 
  2. Moschcowitz E. An acute febrile pleiochromic anemia with hyaline thrombosis of the terminal arterioles and capillaries: a hitherto undescribed disease. „Proc NY Pathol Soc”. 24, s. 21-4, 1924. 

Bibliografia