Rich Internet Application: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
EmausBot (dyskusja | edycje)
JackieBot (dyskusja | edycje)
Linia 48: Linia 48:
[[ko:리치 인터넷 애플리케이션]]
[[ko:리치 인터넷 애플리케이션]]
[[it:Rich Internet application]]
[[it:Rich Internet application]]
[[he:יישום אינטרנט עשיר]]
[[hu:Rich Internet Application]]
[[hu:Rich Internet Application]]
[[mn:Rich Internet Application]]
[[mn:Rich Internet Application]]

Wersja z 01:33, 8 sty 2013

Rich Internet Application (RIA) z (ang.) bogata aplikacja internetowa – określenie odnoszące się do aplikacji internetowych, oferujących bogaty, dynamiczny, jednoekranowy interfejs, tzw. (ang.) one-screen-application, eliminujący uciążliwość standardowych rozwiązań z technologii HTML, jak np. wprowadzanie danych w kolejnych formularzach, wymagające wielokrotnego przeładowywania stron.

Określenia tego użyli po raz pierwszy, w początkach 2001 roku,[potrzebny przypis] pracownicy firmy Macromedia, w odniesieniu do stron internetowych w całości utworzonych w technologii Flash.

RIA pobiera większość potrzebnych danych z serwera na początku sesji użytkownika, a następnie przetwarza i wyświetla dane wykorzystując zasoby i moc obliczeniową urządzenia-klienta.

Przeniesienie na stronę klienta wszystkich operacji logiki prezentacji oraz sprawnego mechanizmu buforowania danych powoduje efektywniejsze wykorzystanie łączy internetowych i zmniejszenie obciążenia serwerów.

Kolejne zgłoszenia wysyłane do serwera są wykonywane tylko w przypadku wysyłania danych przez użytkownika.

Aplikacje stworzone w oparciu o założenia modelu RIA różnią się od dotychczas spotykanych rozwiązań internetowych głównie:

  • jednoekranową prezentacją danych (wszystkie elementy aplikacji są widoczne, zmianie podlegają tylko wyświetlane informacje)
  • brakiem odświeżania zawartości ekranu (wyniki działania użytkownika widoczne są natychmiast bez charakterystycznego dla technologii HTML przeładowywania strony).

Dodatkowo użytkownik ma możliwość wprowadzania danych w dowolnie wybranej i wygodnej dla siebie kolejności.

Charakterystyczną cechą RIA jest również animowany interfejs zawierający elementy multimedialne (obraz video, dźwięk).

Aplikacje RIA nie ograniczają się tylko do aplikacji opartych o technologię Flash. Coraz większą popularnością wśród developerów tego typu aplikacji cieszy się technologia AJAX i biblioteki JavaScript wspomagające proces budowy bogatych interfejsów opartych o HTML oraz asynchroniczną komunikację z serwerem. Zalicza się do nich między innymi jQuery, EXT JS, MooTools, Dojo, Prototype, YUI.

Programy wspomagające dla RIA

  • JavaFX – rodzina technologii i produktów firmy Sun Microsystems, przeznaczonych głównie do tworzenia Rich Internet Application
  • Adobe Flex – wieloplatformowy program do opracowywania aplikacji RIA.
  • Adobe Flex SDK – wieloplatformowa architektura na licencji Open Source do opracowywania aplikacji RIA.
  • OpenLaszlo – platforma open source, która służy do projektowania, tworzenia i udostępniania aplikacji RIA. Aplikacje generowane są w postaci plików Flash lub DHTML.
  • Expression Blend – program firmy Microsoft wspierający pracę w środowisku Microsoft Silverlight i architekturze WPF
  • WebKing – aplikacja (Windows, Linux i Solaris) służąca do testowania poprawności budowy witryn oraz aplikacji internetowych (analizuje m.in., czy ewentualne błędy w działaniu aplikacji RIA występują po stronie serwera czy też klienta).
  • GWT (Google Web Toolkit) – środowisko umożliwiające pisanie aplikacji RIA w czystej Javie. Kod aplikacji jest następnie tłumaczony na język JavaScript, dzięki czemu aplikacja działa w każdej przeglądarce. Obecnie możliwości GWT zaczynają dorównywać pozostałym środowiskom. Do GWT powstał szereg rozszerzeń/bibliotek z gotowymi komponentami jak np: GXT, Smart GWT, czy Vaadin

Przykładowe RIA

  • Flickr firmy Ludicorp (obecnie Yahoo!) – system zarządzania zdjęciami (wykonany w oparciu o technologie HTML i JavaScript)
  • Gmail firmy Google – skrzynki pocztowe (wykonany w oparciu o technologie HTML i JavaScript)
  • Google Maps firmy Google – interaktywne mapy (wykonany w oparciu o technologie HTML i JavaScript)
  • Bing Maps firmy Microsoft – interaktywne mapy
  • WinLIKE – menedżer Internetowych Okien
  • Zimbra – oprogramowanie do pracy grupowej