Liang Nüying: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje)
Przekształcanie na Szablon:Władca infobox
Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje)
m zamieniam magiczny ISBN na szablon
Linia 55: Linia 55:
* [[Fan Ye]], [[Księga Późniejszych Hanów]] rozdz. Han]]'' rozdz. 10, [[:zh:s:後漢書/卷10下|2]].
* [[Fan Ye]], [[Księga Późniejszych Hanów]] rozdz. Han]]'' rozdz. 10, [[:zh:s:後漢書/卷10下|2]].
* [[Sima Guang]], Zizhi Tongjian rozdz. [[:zh:s:資治通鑑/卷054|54]] i [[:zh:s:資治通鑑/卷055|55]]
* [[Sima Guang]], Zizhi Tongjian rozdz. [[:zh:s:資治通鑑/卷054|54]] i [[:zh:s:資治通鑑/卷055|55]]
* Bennet Peterson, Barbara (2000). Notable Women of China: Shang Dynasty to the Early Twentieth Century. M.E. Sharpe, Inc. ISBN 9780765605047.
* Bennet Peterson, Barbara (2000). Notable Women of China: Shang Dynasty to the Early Twentieth Century. M.E. Sharpe, Inc. {{ISBN|9780765605047}}.


[[Kategoria:Chińczycy epoki Han]]
[[Kategoria:Chińczycy epoki Han]]

Wersja z 00:34, 1 gru 2016

Liang Nüying
Cesarzowa-małżonka Chin
Okres

od 147
do 159

Jako żona

Huan

Poprzedniczka

Liang Na

Następczyni

Deng Mengnü

Dane biograficzne
Dynastia

Han

Data śmierci

159

Ojciec

Liang Shang

Mąż

Huan

Dzieci

brak

Liang Nüying (chiń. 梁女瑩; zm. 159) – znana również jako cesarzowa Yixian (懿獻皇后, dosłownie pokorna i mądra cesarzowa). Pierwsza żona cesarza Chin Huana.

Pochodzenie

Nie wiadomo kiedy urodziła się Liang Nüying, ale wiadomo, że stało się to niedługo przed wyniesieniem jej ojca do pozycji wielkiego marszałka, a jej siostry Liang Na do rangi cesarzowej. Po kilku latach została zaręczona z cesarzem Huanem (będącym wówczas jeszcze markizem Liwu), którego jej brat potężny Liang Ji mianował cesarzem w 146 roku po otruciu jego poprzednika. Po wstąpieniu na tron cesarz Huan nadał jej tytuł cesarzowej w 147 roku.

Cesarzowa

Już jako cesarzowa, Liang pozostawała w cieniu swojej siostry i brata, poza tym niewiele wiemy o tym etapie jej życia. Tradycyjni chińscy kronikarze motywują to tym, że oddała siostrze pierwsze miejsce po cesarzu, nie chcąc ujmować niczego jej pozycji wielkiej cesarzowej wdowy i regentki. Poza tym cesarz Huan nie śmiał posiadać konkubin ze strachu przed rodzeństwem żony. Cesarzowa była opisywana jako rozmiłowana w luksusie i przepychu, a jej wydatki były o wiele większe niż jej poprzedniczek.

Po śmierci siostry w 150 roku zaczęła tracić miłość męża i stała się bardzo zazdrosna – skoro sama była bezdzietna nie dopuściła by jakaś konkubina urodziła cesarzowi syna – kazała je mordować gdy tylko wykazywały oznaki ciąży. Jako że Liang Ji praktycznie panował nad imperium, cesarz nie śmiał wywrzeć na żonie zemsty, ale wiadomo, że od tego czasu nie odwiedzał jej w sypialni.

Cesarzowa zmarła w czasie ataku wściekłości dziewiątego sierpnia 159 roku i została pochowana ze wszystkimi honorami należnymi cesarzowej w Yiling.

Bibliografia