Speed badminton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Speed Badminton na dachu

Speed badminton - sport rakietowy pokrewny do badmintona, w który gra się bez siatki i z użyciem nowatorskich lotek oraz rakiet, umożliwiających wyjątkowo szybką grę.

Historia[edytuj]

Speed badminton został wynaleziony przez Billa Brandesa, który szukał dawki adrenaliny w sportach rakietowych. Brandes zmienił tradycyjną badmintonową lotkę w cięższą i bardziej aerodynamiczną oraz wymyślił zasady, które umożliwiły zmianę tempa gry na szybsze. Wynalazca nazwał tę grę shuttleball. W 2001 roku przemianowano ją ostatecznie na speed badminton, ale wśród graczy utarła się także nazwa speedminton. Speedminton to także nazwa firmy będącej autoryzowanym producentem sprzętu do uprawiania tej dyscypliny.

Speed badminton stał się szczególnie popularny w ojczyźnie Billa Brandes’a – Niemczech. Już w 2003 roku było tam 6000 aktywnych zawodników. Choć na świecie wciąż jest jeszcze sportem niszowym, speed badminton powoli zyskuje entuzjastów na całym świecie. W Europie oficjalne stowarzyszenia funkcjonują już także w: Austrii, Chorwacji, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Polsce, Portugalii, Serbii, Słowenii, Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, a także we Włoszech i na Węgrzech.

Pierwsze otwarte międzynarodowe mistrzostwa zostały zorganizowane w Berlinie w 2005 roku. Dziś ranking międzynarodowy tworzy 17 krajów zrzeszonych w ISBTO (International Speed Badminton Tournament Organisation). Każdy z nich co roku organizuje 5 turniejów, których zwycięzcy zdobywają punkty do rankingu: jeden turniej Speedminton Open i 4 dodatkowe. Poza tym, każdy kraj prowadzi własny ranking, do którego punkty zdowbywa się w osobnych, krajowych mistrzostwach.

Speed badminton w Polsce[edytuj]

Pierwsze pokazowe zawody w speed badmintona odbyły się w Kielcach w 2008 roku na Targach Sportu. Pierwszym mistrzem tej dyscypliny w Polsce został Michał Matachowski.

Speed badminton w Polsce zaczął poważnie się rozwijać jesienią 2009 roku. Powstało Polskie Zrzeszenie Speed Badmintona i oficjalny portal dla entuzjastów tej dyscypliny, czterech polskich graczy reprezentowało kraj na największym turnieju speed badmintona na świecie – Berliner Speedminton Open, odbyły się także trzy kolejne turnieje, dwa z nich liczone do międzynarodowego rankingu.

Dziś odbywają się już regularne spotkania graczy i różne akcje promujące tę dyscyplinę. Poza tym speed badminton wkracza do polskich szkół, znajdując wielu nowych miłośników wśród uczniów i studentów. Mamy już także 8 międzynarodowej klasy graczy: Katarzynę Witwicką, Elenę Svyatkina, Małgorzatę Kowalską, Janinę Karasek, Filipa Wróblewskiego, Michała Woźniaka, Stanisława Tomczaka i Rafała Palińskiego.

Odmiany gry[edytuj]

  • Freestyle - bez boiska, bez zasad, bez limitów
  • Fun Match - gra na „bramki” utworzone z pomarańczowych znaczników Gecko
  • Match (singiel lub debel) - gra według zasad turniejowych
  • Blackminton - nocna gra przy użyciu specjalnej fluorescencyjnej lotki i oświetlenia UV; nastawiona na zabawę: zawodnicy malują się specjalnymi farbami, zwykle grze towarzyszy muzyka

Zasady[edytuj]

1. Fun Match[edytuj]

Używając pomarańczowych znaczników Gecko (dołączonych do każdego zestawu Speedminton), ustawia się „bramki” o dowolnej szerokości, w dowolnej odległości od siebie. W tym wariancie zawodnicy bronią po prostu swoich „bramek” (punkty zdobywa się gdy lotka przekroczy „bramkę” przeciwnika). Im krótsza odległość między „bramkami”, tym szybsza gra. Im szersze „bramki” tym lepszy trening.

2. Match (singiel)[edytuj]

Celem gry jest trafienie lotką w pole przeciwnika. Jeżeli lotka spadnie poza pole, przeciwnik otrzymuje punkt. Punkty można zdobyć również w wyniku błędów przeciwnika (lotka dotknie zawodnika lub jego ubrania, zawodnik odbije lotkę dwa razy z rzędu). Jeśli gracz odbije lotkę, która spadała poza boisko, uderzenie jest zaliczone a gra kontynuowana. Mecz składa się z 2 setów rozgrywanych do 16 punktów (w przypadku remisu 15:15 gra trwa do czasu uzyskania przez jednego z zawodników przewagi 2 punktów). Przy remisie w setach, rozgrywany jest trzeci set. Zmiana serwującego w następuje co 3 serwy (w przypadku remisu 15:15 co jeden serw). Zmiana strony następuje po każdym secie, a w trzecim secie po uzyskaniu 8 punktów przez jednego z zawodników. Lotkę wprowadza się do gry serwując z dołu, w odległości dwóch trzecich od przedniej linii pola. Serw znad głowy jest niedozwolony.

3. Match (debel)[edytuj]

W meczu deblowym obaj gracze jednej drużyny zajmują jedno pole gry. Jeden z nich gra na pozycji w strefie przedniej, a drugi jest graczem strefy tylnej. W trakcie wymiany lotek tylna stopa zawodnika z tylnej strefy nie może znaleźć się przed tylną stopą partnera grającego z przodu. To jest uważane za błąd i powoduje stratę punktu. Zmiana pozycji następuje po każdym serwie, tzn. ten kto serwuje, gra w strefie tylnej. Pozostałe zasady, czyli punktowanie, zmiana serwu i zmiana stron są takie same jak w grze pojedynczej.

Blackminton[edytuj]

Blackminton to specjalna, nocna odmiana speed badmintona. Przygotowanie imprezy Blackminton zajmuje trochę czasu, ale gwarantuje mnóstwo zabawy zarówno dla graczy, jak i obserwatorów. Gracze, w jasnych ubraniach, pomalowani specjalnymi farbami do ciała, dosłownie świecą w ciemności. Stają naprzeciw siebie, na boiskach ustawionych w kształcie gwiazdy dookoła specjalnego oświetlenia UV.

Sprzęt[edytuj]

Rysunek pól do gry
Przybory

Rakiety[edytuj]

Do gry w speed badmintona używa się specjalnych rakiet Speedminton. Ważą one ok. 170g, mają kształt nieco zbliżony do rakiet używanych w squashu, mocny naciąg i długość 58 cm, gwarantującą najlepszą kontrolę lotki. W porównaniu do rakiet używanych w sportach takich jak tenis czy badminton, pole centralne rakiet do speed badmintona znajduje się znacznie bliżej dłoni, gwarantując początkującym szybsze postępy.

Lotki[edytuj]

W speed badmintona gra się opatentowanymi lotkami, zwanymi Speeder. Są trzy typy Speeder’ów: Fun Speeder dla początkujących, Match Speeder do szybkiej gry w warunkach turniejowych i Night Speeder, który pozwala grać w ciemnościach. Speeder’y są cięższe niż tradycyjne lotki do badmintona, mają bardziej zwartą strukturę i specjalne wypukłości na czubku. Wszystko to obniża opór powietrza, sprawiając że lotki fruwają dalej i szybciej (nawet 290 km/h).

Używając świecących w ciemności patyczków Speedlight, możemy dodatkowo poprawić widoczność lotki.

Boisko[edytuj]

Choć gra freestyle’owa jest świetną zabawą, gdy naprawdę chcemy poczuć adrenalinę i zmęczenie, lepiej jednak rozłożyć boisko. Kiedy gramy na łące, plaży, itp. pomogą w tym taśmy Easy Court, które rozwijamy i wbijamy w ziemię, używając załączonych śledzi. Na kortach tenisowych wygodniejsze są białe taśmy T-Lines (pół kortu do tenisa to dokładnie wymiar boiska do speed badmintona. Do Fun Match’ów potrzebujemy tylko znaczników Gecko.


Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

  1. Speed badminton Polska – oficjalny portal dyscypliny w Polsce
  2. Speedminton® - strona producenta sprzętu
  3. Filmy o speed badmintonie
  4. Stowarzyszenie Integra - strona poświęcona dyscyplinie