Spenceria ramalana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spenceria ramalana
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd różowce
Rodzina różowate
Rodzaj Spenceria
Nazwa systematyczna
Spenceria ramalana Trimen
J. Bot. 17: 97. 1879[2]

Spenceria ramalanagatunek rośliny z monotypowego rodzaju Spenceria z rodziny różowatych. Występuje w Chinach i Bhutanie[3]. Rośnie na alpejskich łąkach, w górach na stokach skał wapiennych, na wysokościach od 3 do 5 tysięcy metrów n.p.m. Roślina lecznicza[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Bylina o drewniejącym kłączu okrytym pozostałościami ogonków liściowych. Pęd nadziemny biało owłosiony. Łodyga pojedyncza, prosto wzniesiona[3], do 35 cm wysokości[2].
Liście
Liście odziomkowe z jajowatymi przylistkami przyrośniętymi do ogonków liściowych. Nasady ogonków liściowych pochwaste, obejmujące kłącze. Blaszka liściowa nieparzysto pierzasto złożona, listki zwykle naprzeciwległe, rzadko skrętoległe, szeroko eliptyczne do jajowatych. Liście łodygowe nieliczne z kilkoma listkami trójdzielnymi lub dwu- lub trzykrotnie piłkowanymi[3].
Kwiaty
Zebrane w luźne grono na szczycie pędu. Przysadki całobrzegie lub trójdzielne. Hypancjum stożkowate, otoczone okrywą z 7 lub 8 listkami. Trwałych działek kielicha jest 5, lancetowatych do równowąskich. Płatków korony także jest 5, koloru złotego do kremowego. Pręcików jest do 30 do 40 w dwóch lub trzech okółkach. Owocolistki zwykle dwa, z zalążnią jajowatocylindryczną, zawierającą pojedynczy zalążek. Szyjka słupka nitkowata, długa, wystająca z hypancjum, zakończona drobnym znamieniem[3].
Owoce
Niełupki kulistawe, pojedyncze, okryte hypancjum[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2018-07-08].
  2. a b c Spenceria ramalana Trimen. W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2018-07-09].
  3. a b c d e Li Chaoluan (Li Chao-luang); Hiroshi Ikeda, Hideaki Ohba: SPENCERIA Trimen. W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2018-07-09].