Społeczność internetowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Społeczność internetowa, społeczność wirtualna (z ang. virtual community, e-community, online community) – zbiorowość ludzi, w której interakcje odbywają się za pośrednictwem Internetu.

Rodzaje społeczności internetowych[edytuj | edytuj kod]

Typowe społeczności internetowe powstają w oparciu o:

Społeczność człowiekiem roku[edytuj | edytuj kod]

Amerykański tygodnik "Time" przyznał społeczności internetowej tytuł "Człowieka Roku". Za wzorcowe przykłady Time wymienił społeczności Wikipedii (kosmicznego kompendium wiedzy[1]), MySpace i YouTube, honorując w ten sposób masowy rozwój internetowych treści i społeczności, tworzonych poprzez sieć. Treść uzasadnienia: "Za przejęcie sterów globalnych mediów, za ustanowienie i kształtowanie nowej, cyfrowej demokracji; za pracę za darmo i ogranie profesjonalistów w ich własnej grze – Ty zostajesz Człowiekiem roku 2006 „Time”"[2].

Definicje pojęcia[edytuj | edytuj kod]

Pojęcia społeczność wirtualna użył najprawdopodobniej po raz pierwszy w 1994 Howard Rheingold określając je jako: grupy ludzi, którzy mogą, lub nie, spotkać się twarzą w twarz, i którzy wymieniają słowa oraz idee za pośrednictwem klawiatury[3].

Społeczności internetowe można definiować w różne sposoby. W podstawowym znaczeniu są to wszelkie wspólnoty ludzi – choćby tymczasowe – zgromadzone wokół wspólnego celu lub dyskusji na interesujący dla wszystkich temat.

[...]Według Esther Dyson, społeczność internetowa to "zbiorowość, w której ludzie żyją, pracują i bawią się". Ta definicja bardziej przypomina charakterystykę rzeczywistego społeczeństwa (lub jego wycinka), które reguluje wszystkie sfery działalności człowieka.

W ramach sprawdzania popularności różnych społeczności zakłada się specjalne toplisty.

Społeczności internetowe w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Powstanie liczących się polskich portali społecznościowych datowane jest na lata 2004 – 2006 (nasza-klasa, grono.net). Od tej pory polska sieć rozwija się właśnie w kierunku portali integrujących funkcje zarówno forum, jak i czatów, list dyskusyjnych i multigalerii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]