Sprite

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne znaczenia.
Przykład dwuwymiarowego sprite'a
Duszek animowany

Sprite (ang. dosł. duszek, chochlik) – dwuwymiarowy obrazek używany w systemach grafiki dwuwymiarowej i 2,5-wymiarowej, który po przesunięciu i ewentualnie przeskalowaniu jest przenoszony na ekran. Sprite'y pozwalają na bardzo łatwe uzyskiwanie na ekranie nieskomplikowanych obiektów animowanych. Wiele układów graficznych 2D jest wyposażonych w zdolność do automatycznego generowania i animacji sprite'ów.

Namiastkę trzeciego wymiaru można uzyskać przez skalowanie sprite'ów oraz ich wyświetlanie w kolejności od dalszych do bliższych (w ten sposób bliższe częściowo zakrywają dalsze, daje to swoisty efekt światłocieni).

W systemach grafiki 3D zamiast sprite'ów używa się modeli opartych na wielokątach, chociaż można je spotkać jako element efektów specjalnych, np. w grach wyścigowych może to być dym z opon.

Technika ta w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy jeszcze dominowały komputery 8-bitowe, nosiła miano „duszków” (zdrobnienie liczby mnogiej rzeczownika „duch”). W różnych systemach mikrokomputerowych miała różne nazwy, np. w Atari nazywała się „Player and Missile Graphics” (grafika graczy i pocisków) – „P/M G”.

Technika ta została stworzona w celu poprawy możliwości graficznych mikrokomputerów w czasie, gdy ich procesory miały dziesiątki tysięcy razy mniejszą wydajność od współczesnych procesorów. Polegała ona na nakładaniu na gotowy obraz analogowy wzorów graficznych duszków – operacje z tym związane nie były wykonywane na zawartości pamięci RAM, ale na sygnale wideo przez wyspecjalizowane układy. Takie rozwiązanie pozwoliło na tworzenie znacznie bardziej dynamicznych gier niż na komputerach pozbawionych tych możliwości. Należy wziąć pod uwagę fakt, że realizacja programowa sprite'ów wymagałaby wielokrotnie większych mocy obliczeniowych, zważywszy na to, iż niemal wszystkie gry korzystające z duszków były realizowane w trybie tekstowym.