Sprite

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne znaczenia.
Przykład dwuwymiarowego sprite'a
Duszek animowany

Sprite (ang. dosł. duszek, chochlik) – dwuwymiarowy obrazek używany w systemach grafiki dwuwymiarowej i 2,5-wymiarowej, który po przesunięciu i ewentualnie przeskalowaniu jest przenoszony na ekran. Sprite'y pozwalają na łatwe uzyskiwanie na ekranie nieskomplikowanych obiektów animowanych. Wiele układów graficznych 2D jest wyposażonych w zdolność do automatycznego generowania i animacji sprite'ów.

Namiastkę trzeciego wymiaru można uzyskać przez skalowanie sprite'ów oraz ich wyświetlanie w kolejności od dalszych do bliższych (w ten sposób bliższe częściowo zakrywają dalsze, co daje swoisty efekt światłocienia).

W systemach grafiki 3D zamiast sprite'ów używa się modeli opartych na wielokątach, chociaż można je spotkać jako element efektów specjalnych, np. w grach wyścigowych może to być dym z opon.

Technika ta w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy dominowały komputery 8-bitowe, nosiła najczęściej miano „duszków” (zdrobnienie liczby mnogiej rzeczownika „duch”). W różnych systemach mikrokomputerowych miała różne nazwy, np. w Atari nazywała się „Player and Missile Graphics” (grafika graczy i pocisków) – „P/M G”.

Sprite'y zostały stworzone w celu poprawy możliwości graficznych mikrokomputerów w czasie, gdy ich procesory graficzne miały setki tysięcy razy mniejszą wydajność od współczesnych kart graficznych. Technika ta polegała na nakładaniu na gotowy obraz analogowych wzorów graficznych duszków – operacje z tym związane nie były wykonywane na zawartości pamięci RAM, ale na sygnale wideo przez wyspecjalizowane układy. Rozwiązanie to pozwalało na tworzenie bardziej dynamicznych gier niż na komputerach pozbawionych tej techniki. Należy wziąć też pod uwagę fakt, że realizacja programowa sprite'ów wymagałaby wielokrotnie większych mocy obliczeniowych, ponieważ wymuszałaby korzystanie z trybów graficznych, a przecież niemal wszystkie gry korzystające z duszków były wówczas realizowane w trybie tekstowym.