Spust migawki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy elementu aparatu fotograficznego. Zobacz też: spust – inne znaczenia tego słowa.
Spust migawki

Spust migawki – przycisk znajdujący się na większości aparatów fotograficznych, służący do rozpoczęcia wykonywania zdjęcia. Spust migawki jest jednym z podstawowych elementów budowy aparatu fotograficznego.

W nowoczesnych aparatach fotograficznych przycisk spustu migawki jest najczęściej dwustopniowy – po naciśnięciu "do połowy" następuje wyostrzenie obrazu i pomiar światła, dzięki czemu ustalane są parametry ekspozycji, następnie po całkowitym naciśnięciu następuje otwarcie migawki, która po czasie ustalonym dla danej ekspozycji zamyka się, kończąc wykonywanie zdjęcia. W bardziej zaawansowanych aparatach spust migawki może służyć do ręcznego ustawienia ekspozycji, umożliwiają to tryby ekspozycji Bulb (na pokrętle nastawczym aparatu oznaczony jako "B") lub Time (oznaczany "T") – w przypadku trybu Bulb migawka pozostaje otwarta tak długo, jak wciśnięty jest przycisk spustu migawki. W trybie Time po naciśnięciu i zwolnieniu spustu migawki następuje otwarcie migawki, która zamyka się po powtórzeniu tej czynności. Naświetlanie materiału światłoczułego w obu przypadkach może trwać wiele godzin, jednak realistycznie tak długie naświetlanie jest zalecane w trybie Time.

By uniknąć drgań aparatu wywołanych naciśnięciem przycisku, stosuje się wężyk spustowy lub zdalne (bezprzewodowe) uwalnianie migawki.