Stacja transformatorowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stacja transformatorowa wieżowa w Woli Hankowskiej
Transformator rozdzielczy 15 kV / 0,4 kV we wsi Marianów koło Leszna
Stacja transformatorowa słupowa
Kompaktowa stacja transformatorowa kontenerowa

Stacja transformatorowa (stacja trafo, trafostacja) – stacja elektroenergetyczna, w której następuje rozdzielanie energii elektrycznej przy różnych poziomach napięć, wyposażone w transformatory lub przekształtniki prądu przemiennego na stały i odwrotnie.

W skład stacji transformatorowych wchodzą:

Najczęściej spotykane stacje transformatorowe służą do transformacji średniego napięcia (np. 20 kV, 15 kV) na niskie (400 V), stąd oznaczenie SN/nn. Są one zazwyczaj budowane jako ostatni element na drodze dostaw energii elektrycznej z elektrowni do klienta.

Stacja transformatorowa zasilana może być z linii napowietrznej lub linii kablowej.

Stacje elektroenergetyczne nazywane są czasem stacjami transformatorowymi.

Podział stacji transformatorowych[edytuj | edytuj kod]

Stacje transformatorowe, z uwagi na miejsce i sposób umieszczenia, można podzielić na:

  • słupowe (napowietrzne),
  • wnętrzowe,
  • kontenerowe, małogabarytowe (miejskie, wolnostojące),
  • mobilne (przewoźne).

Słupowe[edytuj | edytuj kod]

Umiejscowione na słupach, najczęściej betonowych, na specjalnych podestach. Stacje te zazwyczaj są prefabrykowane, czyli istnieje z reguły wiele stacji jednego typu. Dodatkowym elementem takich stacji są ograniczniki przepięć umieszczane pomiędzy linią wchodzącą a transformatorem stacji. W starszych typach stacji dodatkowo znajdowały się bezpieczniki i odłączniki.

Wnętrzowe[edytuj | edytuj kod]

Lokalizowane są zazwyczaj we wnętrzach budynków, zarówno mieszkalnych, jak i usługowych czy przemysłowych i różnią się od siebie w zależności od pomieszczenia, w jakim się znajdują. Z uwagi na wymiary pomieszczenia takie elementy jak transformator, rozdzielnia średniego napięcia, rozdzielnia niskiego napięcia i oszynowanie rozdzielni mogą być różnie usytuowane wobec siebie.

Kontenerowe[edytuj | edytuj kod]

Stacje kontenerowe wykonywane są w formie gotowego kontenera wyposażonego w urządzenia elektryczne (transformatory, rozdzielnice SN, rozdzielnice nN, instalacje wewnętrzne itp.). Stacje takie występują w różnych gabarytach i rodzajach obudowy oraz z różnym wyposażeniem zastosowanym wewnątrz. Mogą to być stacje w obudowie betonowej, stalowej lub aluminiowej. Ze względu na rodzaj obsługi dzielą się na stacje z obsługą zewnętrzną (dostęp do urządzeń z zewnątrz - po otwarciu drzwi) i na stacje z obsługą wewnętrzną, posiadające wewnętrzny korytarz obsługi.

Dwutransformatorowa stacja kontenerowa w obudowie betonowej

Mobilne[edytuj | edytuj kod]

Stosowane w budownictwie i górnictwie, umieszczane są w specjalnych obudowach ognioszczelnych, pozwalających na zastosowanie w podziemiach kopalń. Przystosowane są do zasilania maszyn i urządzeń elektrycznych pracujących w wyrobiskach niemetanowych i metanowych zaliczanych do stopnia "a", "b" i "c" niebezpieczeństwa wybuchu metanu oraz do pomieszczeń klasy "A" lub "B" zagrożenia wybuchem pyłu węglowego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]