Stacja transformatorowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stacja transformatorowa wieżowa w Woli Hankowskiej
Stacja transformatorowa słupowa 15 kV/400 V we wsi Marianów koło Leszna

Stacja transformatorowa (stacja trafo, trafostacja) – stacja elektroenergetyczna, w której następuje zmiana parametrów prądu elektrycznego przy różnych poziomach napięć. Są wyposażone w transformatory obniżające napięcie, podwyższające napięcie oraz stabilizujące napięcie elektryczne. Nie następuje tutaj przemiana na prąd stały.

W skład stacji transformatorowych wchodzą:

Najczęściej spotykane stacje transformatorowe służą do transformacji średniego napięcia (np. 20 kV, 15 kV) na niskie (400 V), stąd oznaczenie SN/nn. Są one zazwyczaj budowane jako ostatni element na drodze dostaw energii elektrycznej z elektrowni do klienta.

Stacja transformatorowa zasilana może być z linii napowietrznej lub linii kablowej.

Stacje elektroenergetyczne nazywane są czasem stacjami transformatorowymi.

Podział stacji transformatorowych[edytuj | edytuj kod]

Stacje transformatorowe, z uwagi na miejsce i sposób umieszczenia, można podzielić na:

  • słupowe (napowietrzne),
  • wnętrzowe,
  • kontenerowe, małogabarytowe (miejskie, wolnostojące),
  • mobilne (przewoźne).

Słupowe[edytuj | edytuj kod]

Umiejscowione na słupach, najczęściej betonowych, na specjalnych podestach. Stacje te zazwyczaj są prefabrykowane, czyli istnieje z reguły wiele stacji jednego typu. Dodatkowym elementem takich stacji są ograniczniki przepięć umieszczane pomiędzy linią wchodzącą a transformatorem stacji. W starszych typach stacji dodatkowo znajdowały się bezpieczniki i odłączniki.

Wnętrzowe[edytuj | edytuj kod]

Lokalizowane są zazwyczaj we wnętrzach budynków, zarówno mieszkalnych, jak i usługowych czy przemysłowych i różnią się od siebie w zależności od pomieszczenia, w jakim się znajdują. Z uwagi na wymiary pomieszczenia takie elementy jak transformator, rozdzielnia średniego napięcia, rozdzielnia niskiego napięcia i oszynowanie rozdzielni mogą być różnie usytuowane wobec siebie.

W Polsce stacje transformatorowe mogą być sytuowane w budynkach jeżeli odległość pionowa i pozioma do pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzki wynosi powyżej 2,8 m. Ponadto ściany i stropy muszą stanowić oddzielenie przeciwpożarowe oraz mają zapewniać ochronę przed przedostawaniem się cieczy i gazów[1].

Kontenerowe[edytuj | edytuj kod]

kontenerowe stacje transformatorowe
Kontenerowe stacje transformatorowe na farmach fotowoltaicznych

Stacje kontenerowe wykonywane są w formie gotowego kontenera wyposażonego w urządzenia elektryczne (transformatory, rozdzielnice SN, rozdzielnice nN, instalacje wewnętrzne itp.). Stacje takie występują w różnych gabarytach i rodzajach obudowy oraz z różnym wyposażeniem zastosowanym wewnątrz. Mogą to być stacje w obudowie betonowej[2], stalowej lub aluminiowej[3]. Ze względu na rodzaj obsługi dzielą się na stacje z obsługą zewnętrzną (dostęp do urządzeń z zewnątrz - po otwarciu drzwi)[4] i na stacje z obsługą wewnętrzną, posiadające wewnętrzny korytarz obsługi.

Mobilne[edytuj | edytuj kod]

Stacje kontenerowe przemieszczalne - zazwyczaj na płozach (wymagają wtedy do przewiezienia dźwigu i odpowiedniego środka transportu), ale są też wersje typowo mobilne - czyli na kołach, które można podczepić do samochodu z hakiem[5]. Stacje tego typu stosowane są zarówno w energetyce zawodowej, jak też w budownictwie i górnictwie. Stosowane np. przy awarii stacji stacjonarnej (szybkie zorganizowanie zasilania), do zasilania odbiorników przemieszczalnych (np. przy budowie dróg, autostrad itp.) oraz tymczasowego zasilania na placach budowy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]