Stage diving

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stage diving (nurkowanie ze sceny)

Stage diving (z ang., dosł. nurkowanie ze sceny) – skakanie ze sceny w kierunku publiczności, która w tym czasie tańczy z rękami w górze[1]. Stage diving wykonać mogą zarówno osoby z widowni, wciągając się na scenę, jak również artyści, którzy na moment przerywają swój udział w koncercie. Taki rodzaj zachowań charakterystyczny jest dla koncertów zespołów rockowych, punkrockowych, hardcore’owych i innych pokrewnych gatunków muzycznych.

Stage diving może być potencjalnie niebezpieczny dla życia i zdrowia[2][3]. Szereg organizatorów koncertów w regulaminach zabrania tego typu praktyk. W 1997 i 2007 roku podczas koncertów zespołu The Smashing Pumpkins, odpowiednio, w Irlandii i Kanadzie, dwie osoby poniosły śmierć w efekcie stage divingu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b David L. Miller: Introduction to Collective Behavior and Collective Action: Third Edition. Waveland Press, 2013, s. 205. ISBN 978-1-4786-1095-3.
  2. Fan dies after stage diving accident at Miss May I show. www.punknews.org. [dostęp 2016-11-06]. (ang.).
  3. Robert Pasbani: TERROR Comment on Stage Diving Death At Their Show; Possible Footage Arises. www.metalinjection.net. [dostęp 2016-11-06]. (ang.).