Stanisław Andrzejewski (toksykolog)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stanisław Andrzejewski (ur. 14 lutego 1919 w Warszawie, zm. 1 maja 1983) – lekarz polski, specjalista radiotoksykologii, profesor Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.

W 1943 zdał maturę na kompletach w Tarnowie. Po wojnie studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego, który ukończył w 1950; w 1961 obronił rozprawę doktorską Wpływ cynku na przemianę węglowodanową. Stopień doktora habilitowanego uzyskał po przedstawieniu pracy poufnej z zakresu patologii ogólnej oraz na podstawie całości dorobku, od 1975 był profesorem nadzwyczajnym. Po ukończeniu studiów pozostawał w służbie wojskowej, dochodząc do stopnia pułkownika. Od 1953 kierował Gabinetem Sanitarnej Obrony Przeciwchemicznej i Toksykologii Wojskowej w Wojskowym Centrum Wyszkolenia Medycznego w Łodzi, a po utworzeniu tamtejszej Wojskowej Akademii Medycznej objął kierownictwo Zakładu Ochrony Radiologicznej i Toksykologii.

Jego zainteresowania naukowe i badawcze obejmowały m.in. toksykologię (głównie wojskową), leczenie skutków działania bojowych środków trujących, badania nad tolerancją histaminy, badania szkodliwości wpływu węglowodorów aromatycznych na organizm ludzki. Ogłosił łącznie 125 prac w czasopismach polskich i zagranicznych. Sprawował opiekę nad pięcioma przewodami doktorskimi i dwoma habilitacyjnymi, przygotował też wielu lekarzy do specjalizacji z radiotoksykologii wojskowej. Działał w światowej i Europejskiej Unii Toksykologicznej oraz licznych polskich towarzystwach naukowych, m.in. Polskim Towarzystwie Toksykologicznym (członek zarządu głównego), Polskim Towarzystwie Badań Radiacyjnych, Polskim Towarzystwie Biochemicznym, Polskim Towarzystwie Fizjologicznym.

Był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i medalami resortowymi Ministerstwa Obrony Narodowej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Czesław Jeśman, Profesorowie i Docenci Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi im. gen. dyw. prof. Bolesława Szareckiego, Łódź 2008, s. 12–13 (z fotografią)