Stanisław Bożek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stanisław Bożek
Data i miejsce urodzenia 20 stycznia 1946
Różanki
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Obywatelski Klub Parlamentarny
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Stanisław Bożek (ur. 20 stycznia 1946 w Różankach) – polski polityk, rolnik, związkowiec, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj]

Ukończył w 1965 technikum włókiennicze w Gorzowie Wielkopolskim, pracował w Gorzowskich Zakładach Przemysłu Jedwabniczego „Silwana”. W 1970 rozpoczął prowadzenie własnego gospodarstwa rolno-ogrodniczego koło Międzyrzecza.

Od 1981 związany z NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Wchodził w skład Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego związku, jako przedstawiciel województwa gorzowskiego. Zasiadał w prezydium Tymczasowej Wojewódzkiej Rady NSZZ RI „S”. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowano go na okres ponad dwóch miesięcy.

W 1989 wybrany na posła na Sejm kontraktowy z okręgu wyborczego Gorzów Wielkopolski. Kandydował z poparciem Komitetu Obywatelskiego, otrzymując 91 070 głosów, tj. 69,76% oddanych głosów ważnych. Pracował w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

W kolejnych wyborach nie ubiegał się o reelekcję. W latach 90. należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego i Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Później wycofał się z polityki, kontynuował pracę w ramach gospodarstwa rolno-ogrodniczego.

W 2012 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[1].

Przypisy

Bibliografia[edytuj]