Stanisław Andrzejewski (toksykolog)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanisław Andrzejewski
Data i miejsce urodzenia

14 lutego 1919
Warszawa

Data śmierci

1 maja 1983

profesor
Specjalność: radiotoksykologia
Alma Mater

Uniwersytet Jagielloński

Uczelnia

Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal 10-lecia Polski Ludowej

Stanisław Andrzejewski (ur. 14 lutego 1919 w Warszawie, zm. 1 maja 1983) – lekarz polski, specjalista radiotoksykologii, profesor Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1943 zdał maturę na tajnych kompletach w Tarnowie.

Po wojnie studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego, który ukończył w 1950; w 1961 obronił rozprawę doktorską Wpływ cynku na przemianę węglowodanową. Stopień doktora habilitowanego uzyskał po przedstawieniu pracy poufnej z zakresu patologii ogólnej oraz na podstawie całości dorobku, od 1975 był profesorem nadzwyczajnym. Po ukończeniu studiów pozostawał w służbie wojskowej, dochodząc do stopnia pułkownika. Od 1953 kierował Gabinetem Sanitarnej Obrony Przeciwchemicznej i Toksykologii Wojskowej w Wojskowym Centrum Wyszkolenia Medycznego w Łodzi, a po utworzeniu tamtejszej Wojskowej Akademii Medycznej objął kierownictwo Zakładu Ochrony Radiologicznej i Toksykologii.

Jego zainteresowania naukowe i badawcze obejmowały m.in. toksykologię (głównie wojskową), leczenie skutków działania bojowych środków trujących, badania nad tolerancją histaminy, badania szkodliwości wpływu węglowodorów aromatycznych na organizm ludzki. Ogłosił łącznie 125 prac w czasopismach polskich i zagranicznych. Sprawował opiekę nad pięcioma przewodami doktorskimi i dwoma habilitacyjnymi, przygotował też wielu lekarzy do specjalizacji z radiotoksykologii wojskowej. Działał w światowej i Europejskiej Unii Toksykologicznej oraz licznych polskich towarzystwach naukowych, m.in. Polskim Towarzystwie Toksykologicznym (członek zarządu głównego), Polskim Towarzystwie Badań Radiacyjnych, Polskim Towarzystwie Biochemicznym, Polskim Towarzystwie Fizjologicznym.

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M.P. z 1955 r. nr 99, poz. 1387 – Uchwała Rady Państwa z dnia 13 stycznia 1955 r. nr 0/114 – na wniosek Ministra Zdrowia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Czesław Jeśman, Profesorowie i Docenci Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi im. gen. dyw. prof. Bolesława Szareckiego, Łódź 2008, s. 12–13 (z fotografią).