Stanisław Rosołowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanisław Rosołowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

5 lutego 1797
Różana k. Słonimia

Data i miejsce śmierci

31 sierpnia 1855
Wilno

Miejsce spoczynku

cmentarz Bernardyński

Zawód, zajęcie

lekarz

Tytuł naukowy

doktor medycyny

Alma Mater

Uniwersytet Wileński

Małżeństwo

Katarzyna Opitz

Dzieci

Edward

Stanisław Rosołowski (ur. 5 lutego 1797 w Różanie k. Słonimia, zm. 31 sierpnia 1855 w Wilnie) – polski lekarz, tłumacz i poeta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w niezamożnej rodzinie w miasteczku Rożana w koło Słonimia. Wcześnie stracił ojca, a matka wyszła powtórnie za mąż. Ojczym chciał dla niego kariery muzyka, ale Stanisław po skończeniu szkół poszedł na wydział lekarski Uniwersytetu Wileńskiego. W 1817 zaprezentował rozprawę: "De polipi cordi vivente in hominis generatione" (Wilno, 1818), za którą otrzymał stopień doktora medycyny.

W czasie studiów był uczniem Józefa Franka, który wyróżniał go spośród innych uczniów i w swoich pamiętnikach określił swoim przyjacielem.

Stanisław Rosołowski oprócz prowadzenia praktyki lekarskiej, gdzie dał się poznać jako świetny diagnosta, zajmował się tłumaczeniami.

W 1815 zaprezentował publicznie przekład fragmentu księgi IX Eneidy Wergiliusza. Cztery lata później inny fragment Eneidy, pieśń VIII, został zamieszczony w Dzienniku Wileńskim.

Wśród autorów, których utwory tłumaczył, byli: Racine, Le Brun, Byron, Moor, Lamartine. Publikacje zamieszczał w Tygodniku Wileńskim, Dzienniku Wileńskim oraz Birucie i Zniczu wydawanym przez Józefa Krzeczkowskiego i Radegast przez Adama Kirkora.

Stanisław Rosołowski miał córkę Zofię, która w roku 1838 była nauczycielką pensji żeńskiej w Grodnie i syna Edwarda, który studiował w Akademii Medycznej w Wilnie i zmarł w młodym wieku. On sam mieszkał w Wilnie, gdzie zmarł dnia 31 sierpnia 1855 i pochowany został na cmentarzu Bernardyńskim.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • S. Orgelbrand: Encyklopedia Powszechna. T. XXII. Warszawa: S. Orgelbrandt, 1866, s. 296-297. [dostęp 2021-01-06]. (pol.).
  • Stanisław Rosołowski. „Tygodnik Ilustrowany”. XII (326), 1865-12-23. [dostęp 2021-01-06].