Starka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polska wódka Starka dziesięcioletnia. Producent: Polmos Szczecin.

Starka – tradycyjna, wytrawna wódka[1] zbożowa, produkowana w większości w Polsce, na Litwie i Rosji.

Produkcja[edytuj]

Współcześnie wytwarzana jest ze spirytusu nierektyfikowanego otrzymanego po fermentacji żyta, dojrzewającego w wiekowych dębowych beczkach z niewielkimi dodatkami liści lipowych lub jabłkowych. Proces produkcji podobny jest do tego stosowanego w przypadku whisky. Sprzedawana w dużej różnorodności, gdzie największą różnicą jest długość okresu leżakowania, który wynosi od 5 do 50 lat.

Jedynym producentem Starki w Polsce jest Polmos Szczecin. Najstarsza Starka z jego oferty liczy 50 lat, a najmłodsza 10 lat. Szczecińskie Starki zawierają 50% alkoholu i mają cierpki, ostry smak, intensywny zapach przypalanki. Im są starsze, tym barwa jest bardziej intensywna[2].

Historia[edytuj]

Starka znana była w Polsce i na Litwie co najmniej od XV wieku. Tradycyjnie po narodzinach syna zakopywano wódkę w dębowej beczce, wykopywano ją na wesele tegoż syna.

Produkcję Starki w Szczecinie rozpoczęto w 1947 roku, a pierwsze półlitrowe pięciolatki zaczęto sprzedawać w 1955 roku[2].

Obecnie produkcja w SWW Polmos została wstrzymana, przedsiębiorstwo jest wystawione na sprzedaż[3].

Po sprzedaży upadłego Polmosu Szczecin, produkcję Starki przejmie powstała w jego miejsce po zmianie właściciela Szczecińska Wytwórnia Wódek "Starka"[4].

Przypisy