Statek niewolniczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Statek niewolniczy
Ilustracja
Autor William Turner
Rok wykonania 1840
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 90,8 × 122,6 cm
Muzeum Museum of Fine Arts w Bostonie

Statek niewolniczy (ang. The Slave Ship) – wystawiony pierwszy raz w 1840 obraz autorstwa brytyjskiego malarza Williama Turnera.

Obraz od 1899 znajduje się w zbiorach Museum of Fine Arts w Bostonie[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Autor zaprezentował dzieło w Royal Academy of Arts w Londynie. W 1843 Thomas Griffith, pośrednik malarza, sprzedał obraz Johnowi Jamesowi Ruskinowi. Do Ameryki trafił w 1872.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Tematem obrazu jest praktykowane w XIX w. pozbywanie się chorych i umierających niewolników poprzez wrzucanie ich w odmęty oceanu, by móc otrzymać należne kwoty od ubezpieczyciela po przybiciu do brzegów Ameryki. Ubezpieczyciel płacił za niewolników, którzy „zaginęli na morzu”. Inspiracją był przypadek z 29 listopada 1781, nazywany w brytyjskiej historiografii Zong Massacre. Inspiracją był też poemat Jamesa Thomsona The Seasons[1]. Wybór tematu był świadomym przyczynkiem do kampanii na rzecz walki z niewolnictwem w Imperium Brytyjskim. Obraz był powszechnie podziwiany za użycie kolorów i sposób w jaki artysta przedstawił zlewające się ze sobą niebo i morze wokół statku. W dolnej części dzieła uwidocznione zostały ręce afrykańskich niewolników, wciąż skute kajdanami.

Obraz był przedmiotem utworu poetyckiego Davida Dabydeena pt. Turner. Simon Schama poświęcił mu też jeden z odcinków swej dokumentalnej serii Potęga sztuki.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]