Bitwa pod Trafalgarem (obraz Williama Turnera)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Trafalgarem
Ilustracja
Autor William Turner
Rok wykonania 1823-1824
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 261,5 × 368,5 cm
Muzeum National Maritime Museum

Bitwa pod Trafalgarem (1823-1824) - obraz autorstwa Williama Turnera. Obecnie znajduje się w National Maritime Museum w Greenwich[1].

Obraz został zamówiony przez Jerzego IV Hanowerskiego. Przedstawia okręt brytyjskiej marynarki wojennej HMS Victory w czasie bitwy pod Trafalgarem. Obraz nie oddaje wiernie prawdy historycznej. Słynny sygnał Nelsona "England expects that every man will do his duty" (Anglia oczekuje, że każdy człowiek wypełni swój obowiązek), wywieszony w formie flag sygnałowych, został przedstawiony na obrazie na grotmaszcie, podczas gdy w rzeczywistości znajdował się na bezanmaszcie. Ponadto w trakcie bitwy sygnał ten został zastąpiony sygnałem "engage the enemy more closely", a więc flagi na obrazie powinny być inne. Rozbieżności dotyczą także francuskich okrętów Redoutable i Achille. Pierwszy na obrazie tonie, a w rzeczywistości zatonął dopiero następnego dnia (22 października 1805), drugi z nich płonie, chociaż został trafiony dopiero znacznie później niż miała miejsce rozgrywająca się na obrazie scena.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gabriele Crepaldi, Ewa Romanowska (tłumaczenie): Turner i Constable. Warszawa: HPS, 2006, s. 37. ISBN 978-83-60529-21-8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]