Deszcz, para, szybkość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Deszcz, para, szybkość
Rain, Steam and Speed – The Great Western Railway
Ilustracja
Autor

William Turner

Data powstania

1844

Medium

olej na płótnie

Wymiary

91 × 121,8 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Londyn

Lokalizacja

National Gallery

Deszcz, para, szybkość (ang. Rain, Steam and Speed – The Great Western Railway) – obraz olejny Williama Turnera[1] wystawiony po raz pierwszy w Royal Academy of Arts w 1844. Obecnie znajduje się w National Gallery w Londynie.

Obraz przedstawia pociąg mknący po moście przy niesprzyjającej pogodzie. Wyraźnie rozpoznawalny jest komin parowozu. Wszystko inne zlewa się i rozpuszcza w złotej mgiełce. Pędząca lokomotywa jest symbolem dynamiki nowych czasów, podczas gdy widoczne po lewej stronie pod filarami mostu dwie łodzie z pasażerami, a zwłaszcza ledwie dostrzegalny po prawej oracz z dwukonnym pługiem, są znakiem starego porządku – ery agrarnej. Jest to też kontrast pomiędzy maszyną a naturą[1]. Widok skierowany jest na wschód, w stronę Londynu[2]. W prawym dolnym rogu umieszczony został zarys niewielkiego zająca. Według niektórych historyków sztuki Turner chciał za jego pomocą odnieść się do ograniczoności techniki[3]. Inni domniemywali, iż artysta ukazując małe, przestraszone zwierzę uciekające przed wielką, rozpędzoną maszyną zwracał uwagę na niebezpieczeństwa związane z postępem technicznym ludzkości[4].

Maidenhead Railway Bridge(inne języki)

Great Western Railway (GWR) była jedną z wielu prywatnych brytyjskich spółek kolejowych działających w XIX wieku. Miejscem przedstawionym na obrazie jest zaprojektowany w 1837 i ukończony w 1839 most Maidenhead Railway Bridge(inne języki)(ang.) leżący na Tamizie pomiędzy Maidenhead i Taplow, który ma dwa główne, bardzo szerokie i płaskie, łuki z cegły[2]. Konstruktorem mostu był Isambard Kingdom Brunel.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Gerald E. Finley: Angel in the Sun: Turner's vision of history. 1999, s. 138-140. ISBN 0-7735-1747-2.
  2. a b Obraz na stronie National Gallery. National Gallery, Londyn. [dostęp 2014-01-09]. (ang.).
  3. Barbara Hanning: Concise History of Western Music. Nowy Jork: W. W. Norton & Company, 2010, s. 402.
  4. Olivier Meslay: J.M.W. Turner: The Man Who Set Painting On Fire. Londyn: Thames & Hudson, 2005, s. 133.