Statler i Waldorf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Statler i Waldorf – kukiełki z programu The Muppet Show, dwaj wiecznie niezadowoleni starzy malkontenci. Siedzą w prawej loży (balkonie) obok sceny[1]. Największą radość sprawia im nękanie każdego numeru Muppet Show. Statler i Waldorf są złośliwi zwłaszcza dla misia Fozziego. Oni też mają ostatnie słowo, z końcowym komentarzem po skończonym wieczorze Muppet Show.

Statler i Waldorf po raz pierwszy pojawili się jako para w 1975 w pilocie Muppet Show. Występowali także w Muppets Tonight. Komentują show TV siedząc w domu spokojnej starości (sezon pierwszy), zaś w drugim sezonie obserwują pokaz w przenośnym TV z różnych lokalizacji np. z pola golfowego i wyciągu narciarskiego. W filmie "Boże Narodzenie Muppetów" grają duchy (Jacoba i Roberta Marleya) biznesowych partnerów zgorzkniałego skąpca. W filmie "Wyspa skarbów Mupettów" Statler i Waldorf siedzą na galionie okrętu "Hispaniola". W filmie "Muppety - Czarodziej z krainy Oz" występują jako "Kalidah Krytycy" (nazwa Kalidah odnosi się do zwierząt występujących w utworach o krainie Oz) - dziwne stworzenia, które krzyczą obrażając próbujących przejść przez most. Statler & Waldorf występują w głównej roli w co dwutygodniowym programie "Statler i Waldorf: Od Balkonu" - ("Statler and Waldorf - From_the_Balcony"), robią dowcipy o nadchodzących i właśnie puszczanych filmach kinowych.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Nazwiska starców pochodzą od dwóch nowojorskich hoteli: "Statler" i "Waldorf Astoria". Astoria jest żoną Waldorfa i wygląda trochę jak Statler w sukience. Pojawiła się tylko raz w w epizodzie nr 413 (gdzie występował Dizzy Gillespie). Prawdopodobnie Statler i Waldorf są szwagrami, bo Astoria to ponoć siostra Statlera, choć są to tylko domysły.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]