Ulica Sezamkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ulica Sezamkowa
Sesame Street
Gatunek serialu dla dzieci
Kraj produkcji USA
Twórcy Joan Ganz Cooney
Jim Henson
Główne role Caroll Spinney
Kevin Clash
Eric Jacobson
Steve Whitmire
Jerry Nelson
Bob McGrath
Emilio Delgado
Pierwsza emisja
Data premiery Stany Zjednoczone 10 listopada 1969
Polska I poł. lat 90.
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone NET
Polska TVP2

Ulica Sezamkowa (ang. Sesame Street) – amerykański telewizyjny program edukacyjny dla dzieci, który zyskał dużą popularność w USA oraz wielu innych krajach świata, stanowiąc wzór dla późniejszych programów tego typu. Jest dobrym przykładem wykorzystania edukacji rozrywkowej w procesie edukacji społecznej, w tym wypadku edukacji najmłodszych. Jest nadawany od 1969 aż do dziś. Ma ponad 4300 odcinków.

Cechą charakterystyczną programu jest udział muppetów opracowanych przez znanego lalkarza amerykańskiego Jima Hensona.

Historia programu[edytuj]

Premiera pierwotnej wersji Ulicy Sezamkowej miała miejsce 10 listopada 1969 w sieci National Education Television (NET), a w tym samym roku program pojawił się w następcy NET, czyli sieci Public Broadcasting Service (PBS).

Polska wersja[edytuj]

Powstało ponad 20 wersji językowych. W Polsce w pierwszej połowie lat 90. TVP2 emitowała amerykańską Ulicę Sezamkową w wersji z lektorem (którym był Andrzej Matul), po czym jej emisję zakończono. W 1997 roku zastąpiła ją nakręcona przez TVP w roku 1996 polska wersja programu, którego bohaterami są smok Bazyli i owieczka Beata. W 1998 roku z nową postacią - Pędzipotworem nakręcono kolejne odcinki. Polska wersja programu zawierała również wybrane fragmenty wersji oryginalnej, zdubbingowane i zaadaptowane do polskich realiów. Później powstały programy Świat Elmo (1999), Bawmy się, Sezamku (2002) i Globtroter Grover (2005), również zdubbingowane i pokazane na kanale MiniMini w bloku dla dzieci Sezamkowy Zakątek.

Obsada aktorska:

Dubbing:

W nawiasach podano polskie odpowiedniki imion postaci używane w polskiej wersji amerykańskiej Ulicy Sezamkowej. W innych produkcjach najczęściej zostawiano je w oryginalnej formie.

Piosenki śpiewają:

Linki zewnętrzne[edytuj]