Steer wrestling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Steer wrestling na rodeo CalPoly

Steer wrestling (inaczej bulldogging) – jest konkurencją western riding, rozgrywaną na czas, w której jeździec na koniu goni wołka (ang. steer – wykastrowany byk w wieku około roku), zeskakuje z konia na byczka i mocuje się z nim w celu powalenia go na ziemie poprzez wykręcenie rogów. Konkurencja jest bardzo widowiskowa, ale dosyć niebezpieczna, gdyż ryzyko zranienia zawodnika jest spore.

Początki[edytuj]

Historycznie rzecz biorąc, steer wrestling nie był częścią życia na rancho. Pojawiał się na początku XX wieku, podczas organizowanych przedstawień, mających w atrakcyjny sposób pokazywać prace kowboja.

Obecnie[edytuj]

Steer wrestling na Amerykańskich Finałach Rodeo 2004.

Obecnie w konkurencji bierze udział byczek oraz dwóch kowboi na koniach. Wołek jest wypuszczany przez specjalny boks z automatyczną bramką. Zawodnicy startują z obu jego stron: z jednej strony (zazwyczaj z prawej) jest zawodnik zwany hazer, który jedzie równolegle do byczka od momentu startu. Jego zadaniem jest spowodowanie aby byczek biegł po linii prostej. Z drugiej strony (zazwyczaj z lewej) startuje z pewnym opóźnieniem zawodnik zwany steer wrestler (ang. zapaśnik siłujący się z wołkiem) lub bulldogger (ang. buldożer).

Po tym jak steer wrestler jest gotowy, daje znak i osoba odpowiedzialna za obsługę bramki, otwiera ją. Oswobodzony byczek natychmiast ucieka, podczas gdy hazer podąża obok niego. Gdy byczek przebiegnie 3 metry, rusza steer wrestler, który próbuję dogonić biegnące zwierzę i zeskoczyć na nie, chwytając je za rogi. Gdy mu się to uda, to wykręcając rogi, ciągnie w dół nos byczka w celu zaburzenia jego równowagi, po czym nagle rzuca go na ziemie. Kiedy wszystkie 4 nogi przestaną dotykać ziemi jest zatrzymywany czas. Byczek jest uwalniany i może odbiec.

Technika[edytuj]

Powalanie byczka na ziemie

Sugerowana metodą siłowania się z byczkiem jest odchylić się z galopującego konia, gdy będzie się w pobliżu bydlęcia, przeniesienie ciężaru górnej części ciała na kark byczka z jedną ręką blisko jego rogu i mocne chwycenie go. W momencie kiedy koń minie siłującego się zawodnika, to jego stopy powinny same wypaść ze strzemion. Steer wrestler ślizgając się odrobinę w lewo, będzie wykręcał głowę cielaka poprzez naciskanie w dół bliższego rogu oraz przyciąganie dalszego. Ostatecznie 'steer wrestler położy nos byczka w lewo i przerzuci ciężar w tył powodując niestabilność bydlęcia i w konsekwencji jego upadek na ziemię.

Zasady[edytuj]

Zasady steer wrestlingu mówią, że koń steer wrestlera musi cierpliwie czekać, zanim byczek odbiegnie na wystarczającą odległość, by zacząć pogoń za nim. Złamanie tego zakazu i natychmiastowe ruszenie za uciekającym zwierzakiem jest karane dodaniem 10 sekund do czasu zawodnika. Jeśli byczek się potknie lub przewróci zanim steer wrestler go zatrzyma, to należy zaczekać, zanim się byczek nie podniesie, przed ponowną próbą rzucenia go na ziemie. Jeśli steer wrestler całkowicie puści byczka w trakcie zatrzymywania, konkurencja nie jest zaliczona.

Typowy czas profesjonalistów waha się między 3.5 a 10 sekundami. Byczki stosowane zwykle, ważą pomiędzy 200 a 300 kg, podczas gdy zawodnicy pomiędzy 90 a 125 kg. Podczas steer wrestlingu ryzyko urazu jest spore, ale mniejsze niż podczas ujeżdżania byka lub dzikiego konia.

W Polsce[edytuj]

W Polsce i w całej europie stosuje się do konkurencji mniejsze zwierzęta, a konkurencja kończy się zatrzymaniem cielaka (nie jest on powalany). Spowodowane jest to brakiem w Europie używania takich umiejętności w praktyce, w związku z tym konkurencja rozgrywana na oryginalnych zasadach byłaby za trudna i niebezpieczna oraz mogłaby budzić niepotrzebne kontrowersje. [potrzebny przypis]