Stellina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stellina
Estrellita mía
Gatunek telenowela
Kraj produkcji Argentyna
Oryginalny język hiszpański
Główne role Andrea Del Boca
Ricardo Darín
Liczba odcinków 160
Liczba serii 2
Produkcja
Produkcja Rodolfo Hoppe
Dario Álvarez
Reżyseria Diana Álvarez
Scenariusz Delia Fiallo
Pierwsza emisja
Data premiery 16 marca 1987[1]
Stacja telewizyjna Polska Polonia 1

Stellina (właśc. Estrellita mía) - argentyńska telenowela z 1987 roku w reżyserii Diany Alvarez.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Role głównych bohaterów zagrali Andrea Del Boca i Ricardo Darín. Nakręcono dwie serie tej telenoweli - łącznie 160 odcinków. W Polsce serial emitowany był pod tytułem Stellina, z włoskim dubbingiem.

Jako temat przewodni serialu wykorzystana została piosenka "Necesito creer", którą wykonuje Andrea Del Boca[2]. Pochodzi ona z jej albumu Con Amor z 1988 roku. We włoskiej wersji pojawia się piosenka "La mia stella", śpiewana przez innego wykonawcę i tylko włoska wersja była w polskiej telewizji.

W 1998 roku powstał peruwiański remake telenoweli, zatytułowany Luz María, z innymi aktorami, osadzony w kostiumowej scenerii.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Stellina jest młodą dziewczyną z prowincji, wychowywaną przez biedną matkę Rosę. Gdy matkę dosięga ciężka choroba, obie wyjeżdżają do Buenos Aires, aby znaleźć lekarza; znajdują tam dach nad głową u przyjaciółki Rosy - Teresy. Syn Teresy, Sergio zakochuje się w Stellinie. Rosa umiera, ale przed śmiercią każe bogatemu Danielowi Mendozie, pracodawcy Teresy, zaopiekować się Stelliną, która jest ich córką. On zatrudnia ją jako służącą, chcąc uniknąć skandalu. Żoną Mendozy jest egoistyczna i wybuchowa Marchella. Mendozowie mają córkę Alessandrę, która udaje kalectwo, żeby zatrzymać swojego męża Gianlucę. Gianluca i Stellina mają romans, w wyniku którego dziewczyna zachodzi w ciążę.

Wszystkie intrygi rodzinne wychodzą na jaw, w tym udawane kalectwo Alessandry. Jej prawdziwym ojcem okazuje się nie Daniel, lecz biedny adwokat Álvaro. Alessandra próbuje zabić Stellinę, jednak spada ze schodów i łamie nogi; w efekcie naprawdę staje się niepełnosprawna. Po śmierci Daniela Stellina dostaje wszystkie jego dobra w spadku. Stellina rodzi dziewczynkę Marię Rosę. W wypadku samochodowym ginie Alessandra, a Gianluca traci pamięć. Kochająca Gianlucę podstępna lekarka Mirella wywozi go do USA i wykorzystując naiwność babci Stelliny - Marii, uprowadza także dziecko. Mirella opowiada Gianluce fałszywą historią jego życia, w której nie ma Stelliny. Gdy Gianluca chce za wszelką cenę wrócić do Buenos Aires, umieszcza go w szpitalu psychiatrycznym.

Stellina natomiast znajduje się w domu rodziny Aldama, gdzie pomaga niewidomemu chłopakowi Miguel Ángel odbudować się psychicznie. Jego ojca, chirurga Alejandra Aldamę, ratuje od popadnięcia w całkowity alkoholizm. Motywuje go także do pracy nad nową techniką chirurgiczną, która mogłaby pomóc odzyskać wzrok Miguel Ángel, co kończy się sukcesem. Po kilku latach Gianluca wychodzi ze szpitala i ze swoją córką i Mirellą wraca do Buenos Aires, gdzie znajduje ich Stellina. Szantażowana przez Mirellę, pracuje tam tylko jako pokojówka i nie wyjawia swojej tożsamości. Ostatecznie jednak, po serii intryg Mirelli, Gianluca odzyskuje pamięć i wszystko kończy się klęską lekarki.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

  • Stellina Robledo: Andrea Del Boca
  • Gianluca Hidalgo: Ricardo Darín
  • Alessandra Mendoza: Marisel Antonione
  • Teresa: Nelly Fontán
  • Sergio: Hugo Cosiansi
  • Mirella Ledesma: Marina Skell
  • Álvaro: Pepe Novoa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Filmy.aeri.pl. Dostęp: 2009-10-29.
  2. Estrellita mía na stronie aktorki. Dostęp: 2009-10-29.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]