Stellina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stellina
Estrellita mía
Gatunek telenowela
Kraj produkcji Argentyna
Oryginalny język hiszpański
Główne role Andrea Del Boca
Ricardo Darín
Liczba odcinków 160
Liczba serii 2
Produkcja
Produkcja Rodolfo Hoppe
Dario Álvarez
Reżyseria Diana Álvarez
Scenariusz Delia Fiallo
Pierwsza emisja
Data premiery 16 marca 1987[1]
Stacja telewizyjna Polska Polonia 1

Stellina (właśc. Estrellita mía) - argentyńska telenowela z 1987 roku w reżyserii Diany Alvarez.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Role głównych bohaterów zagrali Andrea Del Boca i Ricardo Darín. Nakręcono dwie serie tej telenoweli - łącznie 160 odcinków. W Polsce serial emitowany był pod tytułem Stellina, z włoskim dubbingiem.

Jako temat przewodni serialu wykorzystana została piosenka "Necesito creer", którą wykonuje Andrea Del Boca[2]. Pochodzi ona z jej albumu Con Amor z 1988 roku. We włoskiej wersji pojawia się piosenka "La mia stella", śpiewana przez innego wykonawcę i tylko włoska wersja była w polskiej telewizji.

W 1998 roku powstał peruwiański remake telenoweli, zatytułowany Luz María, z innymi aktorami, osadzony w kostiumowej scenerii.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Stellina jest młodą dziewczyną z prowincji, wychowywaną przez biedną matkę Rosę. Gdy matkę dosięga ciężka choroba, obie wyjeżdżają do Buenos Aires, aby znaleźć lekarza; znajdują tam dach nad głową u przyjaciółki Rosy - Teresy. Syn Teresy, Sergio zakochuje się w Stellinie. Rosa umiera, ale przed śmiercią każe bogatemu Danielowi Mendozie, pracodawcy Teresy, zaopiekować się Stelliną, która jest ich córką. On zatrudnia ją jako służącą, chcąc uniknąć skandalu. Żoną Mendozy jest egoistyczna i wybuchowa Marchella. Mendozowie mają córkę Alessandrę, która udaje kalectwo, żeby zatrzymać swojego męża Gianlucę. Gianluca i Stellina mają romans, w wyniku którego dziewczyna zachodzi w ciążę.

Wszystkie intrygi rodzinne wychodzą na jaw, w tym udawane kalectwo Alessandry. Jej prawdziwym ojcem okazuje się nie Daniel, lecz biedny adwokat Álvaro. Alessandra próbuje zabić Stellinę, jednak spada ze schodów i łamie nogi; w efekcie naprawdę staje się niepełnosprawna. Po śmierci Daniela Stellina dostaje wszystkie jego dobra w spadku. Stellina rodzi dziewczynkę Marię Rosę. W wypadku samochodowym ginie Alessandra, a Gianluca traci pamięć. Kochająca Gianlucę podstępna lekarka Mirella wywozi go do USA i wykorzystując naiwność babci Stelliny - Marii, uprowadza także dziecko. Mirella opowiada Gianluce fałszywą historią jego życia, w której nie ma Stelliny. Gdy Gianluca chce za wszelką cenę wrócić do Buenos Aires, umieszcza go w szpitalu psychiatrycznym.

Stellina natomiast znajduje się w domu rodziny Aldama, gdzie pomaga niewidomemu chłopakowi Miguel Ángel odbudować się psychicznie. Jego ojca, chirurga Alejandra Aldamę, ratuje od popadnięcia w całkowity alkoholizm. Motywuje go także do pracy nad nową techniką chirurgiczną, która mogłaby pomóc odzyskać wzrok Miguel Ángel, co kończy się sukcesem. Po kilku latach Gianluca wychodzi ze szpitala i ze swoją córką i Mirellą wraca do Buenos Aires, gdzie znajduje ich Stellina. Szantażowana przez Mirellę, pracuje tam tylko jako pokojówka i nie wyjawia swojej tożsamości. Ostatecznie jednak, po serii intryg Mirelli, Gianluca odzyskuje pamięć i wszystko kończy się klęską lekarki.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

  • Stellina Robledo: Andrea Del Boca
  • Gianluca Hidalgo: Ricardo Darín
  • Alessandra Mendoza: Marisel Antonione
  • Teresa: Nelly Fontán
  • Sergio: Hugo Cosiansi
  • Mirella Ledesma: Marina Skell
  • Álvaro: Pepe Novoa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Filmy.aeri.pl. Dostęp: 2009-10-29.
  2. Estrellita mía na stronie aktorki. Dostęp: 2009-10-29.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]