Przejdź do zawartości

Stornia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez 83.10.170.79 (dyskusja) o 11:43, 14 cze 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{nazwa łacińska}}}[1]
{{{zoolog}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|]]
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Stornia, fląderka (Platichthys flesus) - gatunek ryby flądrokształtnej z rodziny flądrowatych. Ceniona w rybołówstwie i wędkarstwie z powodu smacznego mięsa. Spotykana w akwariach.

Występowanie

europejskie wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, Morze Śródziemne, Bałtyckie (Do środkowej części Zatoki Botnickiej), Czarne i Białe, na głębokościach do 100 m. Wpływa do wód słonawych. Często wędruje w górę rzek. Introdukowana przypadkowo (prawdopodobnie zawleczona w wodach balastowych statków) na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Opis

Osiąga przeciętnie ok. 50 cm, maksymalnie 60 cm długości. Ciało wydłużone, wysokość mniejsza od połowy długości. Mały otwór gębowy. Łuski drobne, część z nich przekształcona w szorstkie, kostne płytki, szczególnie ostre wzdłuż lini nabocznej oraz u podstawy płetw nieparzystych (bardzo warzna cecha odróżniająca flądre od innych płastug. Oczy zwykle po prawej stronie ciała. Górna strona ciała zniennna od zielonkawo- lub żółtawoszarego po brunatne z nierównomiernie rozłożonymi czerwonymi cętkami. Czasami występują bladopomarańczowe plamy zachodzące na płetwy. Spodnia strona biała.


Odżywianie

Prowadzi przydenny tryb życia. Młode żywią się planktonem i larwami owadów, dorosłe pierścienicami, mięczakami, skorupiakami i małymi rybami.

Rozród

Dojrzałość płciową osiąga w 3 roku życia. przed tarłem odbywa wędrówki w stronę otwartego morza. Trze się w wodzie o dużym zasoleniu i o temperaturze 3-7 stopni C na głębokości 30-300 motrów. W południowym Bałtyku tarło dobywa się od III di V, w Rynnie Słupskiej, oraz na głębiach Gdańskiej, Bornholmskiej i Arkony. Samica składa od 100 000 do 2 000 000 ziaren ikry. Larwy tuż po wykluciu mają 2-3 mm długości. Gdy osiągną 7 mm zaczynają przeistaczać się w postać asymetryczną. Gdy osiągną 1 cm oko znajduje się na śridku głowy. Kilkumilimetrowe larwy płyną do brzegów, gdzie przebywają na średnich głębokościach do zimy. W tym czasie dochodzi do dalszych z man pokroju ciała. W południowym bałtyku flądra w wieku 8 lat ma średnio 35 cm długości i waży 600 g. Żyje 8-9 lat.


Podgatunki

  • Platichthys flesus bogdanovii
  • Platichthys flesus flesus
  • Platichthys flesus italicus
  • Platichthys flesus luscus
  • Platichthys flesus septentrionalis
  • Platichthys flesus trachurus

Zobacz też

Linki zewnętrzne

  1. {{{nazwa łacińska}}}, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).