Stowarzyszenie Rzemieślników „Gwiazda” w Jarosławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Siedziba Stowarzyszenia Rzemieślników „Gwiazda”
Symbol zabytku nr rej. A-467 z 31.10.1991
Ilustracja
Siedziba Stowarzyszenia Rzemieślników „Gwiazda”
Państwo

 Polska

Miejscowość

Jarosław

Adres

Franciszkańska 2

Architekt

Jan Bigo

Ukończenie budowy

1903

Pierwszy właściciel

Stowarzyszenie Rzemieślników „Gwiazda’’

Kolejni właściciele

Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu

Położenie na mapie Jarosławia
Mapa konturowa Jarosławia, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Siedziba Stowarzyszenia Rzemieślników „Gwiazda””
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Siedziba Stowarzyszenia Rzemieślników „Gwiazda””
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Siedziba Stowarzyszenia Rzemieślników „Gwiazda””
Położenie na mapie powiatu jarosławskiego
Mapa konturowa powiatu jarosławskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Siedziba Stowarzyszenia Rzemieślników „Gwiazda””
Ziemia50°01′03,2″N 22°41′04,0″E/50,017556 22,684444

Stowarzyszenie Rzemieślników „Gwiazda” w Jarosławiu – stowarzyszenie prowadzące działalność kulturalną, oświatową i charytatywną, istniejące w latach 1887-1939.

Powstało 6 października 1887 jako Wydział Gwiazdy stowarzyszenia rękodzielników chrześcijańskich pod opieką św. Józefa. Dnia 18 października 1887 odbyło się pierwsze posiedzeniu, na którym wybrano Zarząd z prezesem Franciszkiem Wojnarem na czele. Towarzystwo miało za cel dać swoim członkom wytchnienie i rozrywkę po całodziennej pracy. Niebawem rozpoczęto urządzać wieczorki deklamacyjno-wokalne, a później przedstawienia amatorskie, mające łączyć i pouczać członków i wspierać finanse towarzystwa. Charakter stowarzyszenia był ściśle chrześcijański. Od samego założenia ożywiało duch narodowy, czego przykładem było uczestniczenie w pogrzebie Mickiewicza, uroczystości stulecia Konstytucji 3 Maja i stale urządzane wieczorki ku czci powstań z 1830 i 1863. Miało ono od samego początku także praktyczne cele, jako towarzystwo wzajemnej pomocy rękodzielników.

Na nowe tory wkroczyło z objęciem prezesury przez ks. dra Mateusza Czopora. W 1902 roku otrzymało od gminy jako darowiznę grunt pod budowę gmachu. Budowę prowadzili Wojciech Kaczmarski i Józef Zając według projektu Jana Bigo. 11 października 1903 r. dokonano poświęcenia budynku. W jego zwieńczeniu znajduje się figura św. Józefa - patrona stowarzyszenia. W 1939 r. nastąpiła likwidacja Stowarzyszenia „Gwiazda”.

Jego budynek na przełomie wieków XX i XXI służył Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.

Prezesi i zarząd[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jubileusz Gwiazdy Nawa Gazeta Jarosławska Jarosław 1912.
  • Tablica informacyjna w ramach projektu „Jarosławski Park Kulturalny”.