Strojnica baldaszkówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Strojnica baldaszkówka
Graphosoma lineatum
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Imago podgatunku nominatywnego
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

pluskwiaki różnoskrzydłe

Rodzina

tarczówkowate

Podrodzina

Podopinae

Plemię

Graphosomatini

Rodzaj

strojnica

Gatunek

strojnica baldaszkówka

Synonimy
  • Cimex lineatum Linnaeus, 1758

Strojnica baldaszkówka[1] (Graphosoma lineatum) – gatunek pluskwiaka z podrzędu różnoskrzydłych i rodziny tarczówkowatych.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1758 roku przez Karola Linneusza pod nazwą Cimex italicum. Przez dłuższy czas strojnica włoska (G. italicum) klasyfikowana była jako jego podgatunek lub synonimizowany z nim. Klasyfikację tę zrewidował Roland Lupoli w 2017 roku na podstawie analizy molekularnej sekwencji kodujących oksydazę cytochromu c w mitochondrialnym DNA. Badania te wykazały, że G. italicum jest odrębnym gatunkiem, co więcej zajmującym większość zasięgu przypisywanego wcześniej G. lineatum – ta okazała się być ograniczona w swym zasięgu do Afryki Północnej i Sycylii; nie występuje więc w kontynentalnej Europie. Analiza filogenetyczna wykazała, że gatunkiem siostrzanym dla strojnicy włoskiej jest wschodnioazjatycka G. rubrolineatum. W obrębie G. lineatum wyróżniono dwa podgatunki[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Graphosoma italicum – Strojnica włoska. [w:] Insektarium.net [on-line]. [dostęp 2020-04-11].
  2. R. Lupoli. Graphosoma lineatum (L., 1758) et G. italicum (O.F. Müller, 1766), deux especes valides et distinctes, probablement issues de la transgression zancléenne mediterranéenne (Hemiptera Pentatomidae). „L’Entomologiste”. 73, s. 19–33, 2017.