Strzelec (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Strzelec
Shooter
Gatunek

akcja, thriller

Rok produkcji

2007

Data premiery

8 marca 2007
11 maja 2007 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

124 min

Reżyseria

Antoine Fuqua

Scenariusz

Jonathan Lemkin

Główne role

Mark Wahlberg
Michael Peña

Muzyka

Mark Mancina

Zdjęcia

Peter Menzies Jr.

Scenografia

J. Dennis Washington
Vance Lorenzini
Johanne Hubert
Jeremy Stanbridge

Kostiumy

Ha Nguyen

Montaż

Eric A. Sears
Conrad Buff IV

Wytwórnia

Paramount Pictures
Di Bonaventura Pictures
Grosvenor Park Impact Productions

Dystrybucja

United International Pictures (Polska)

Budżet

61 mln $

Strona internetowa

Strzelec (ang. Shooter) – amerykański film akcji z 2007 w reżyserii Antoine’a Fuqui na podstawie powieści Point of Impact Stephena Huntera.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Podczas tajnej misji w Etiopii snajper Bob Lee Swagger i jego obserwator asekurujący Donnie zostają spisani na straty przez dowództwo, które nie chce udzielić im otwartej pomocy na obcym terytorium. Wystawieni na pastwę wroga próbują samodzielnie uciec z pola walki. Donnie ginie, a Swaggerowi udaje się wydostać z zasadzki. Od tamtej pory komandos pała nienawiścią do rządu i polityki, przez którą stracił przyjaciela. Trzy lata później w odludnej posesji Boba odwiedza go pułkownik Isaac Johnson, były wojskowy, obecnie na usługach wywiadu. Mówi mu o planowanym zamachu na prezydenta. Strzelec zamierza zaatakować z odległości ponad półtora kilometra i tylko wiedza i umiejętności Swaggera mogą pomóc w jego ujęciu. Mężczyzna zgadza się pomóc ochronić życie prezydenta. Zostaje jednak kolejny raz wrobiony, tym razem przez grupę terrorystów, którzy chcą zataić prawdę o swoich zbrodniach na terenie Afryki.

Podejrzany o zamordowanie arcybiskupa Etiopii, Swagger ucieka, ścigany przez wszystkie służby specjalne i całą policję USA. Tylko dzięki świetnemu wyszkoleniu udaje mu się wymknąć obławie. Ciężko ranny, nie mając dokąd pójść udaje się do dziewczyny byłego partnera – Donniego. Zdarzenia sprzed 3 lat powodują, że niechętnie z początku, lecz pomaga mu odzyskać zdrowie. Swagger postanawia tym razem zastawić pułapkę na agentów Johnsona. Rozpoczyna współpracę z agentem FBI, Nickiem Memphisem. To właśnie on kieruje Swaggera do podejrzanego człowieka, który mógł strzelać do arcybiskupa. Mikhail Szczerbiak jest jednak jedynie przynętą. Tuż po tym jak Swagger i Memphis docierają do jego rezydencji w Virginii, kryjówkę otacza pluton komandosów, których zadaniem jest bezwzględna eliminacja obu mężczyzn. Przed śmiercią Szczerbiak wyjawia snajperowi tożsamość jego głównego przeciwnika, który sprawuje urząd senatora. To on rozkazał wymordować w Etiopii całą wioskę, by przeprowadzić tamtędy rurociąg naftowy. W tym celu uciszył arcybiskupa, który o wszystkim się dowiedział.

Po strzelaninie w Virginii Swagger oddaje się w ręce policji. Pali wszystkie dowody obciążające senatora i Johnsona, gdyż wie, że nic nie wskóra w sądzie. Podczas przesłuchania przez prokuratora generalnego demonstruje wszystkim, że z jego broni byłoby niemożliwe zabicie biskupa. Mimo zwolnienia ze wszystkich zarzutów nie może nic udowodnić Johnsonowi, a prokurator nie ma podstaw do jego aresztowania. Delikatnie sugeruje Swaggerowi, że niekiedy jedynym źródłem sprawiedliwości jest wymierzanie jej przemocą. Idąc za jego sugestią, snajper dopada senatora i jego ludzi w letniej rezydencji w Montanie. Zabija wszystkich fingując przy tym strzelaninę. Na koniec odjeżdża do domu razem z byłą żoną Donniego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]