Sura medyńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pierwsze wersety sury Al-Bakarah, uznawanej za surę medyńską

Sura medyńskasura, która według muzułmanów została objawiona Mahometowi po tym jak odbył Hidżrę z Mekki do Medyny w 622 roku n.e.[1]

Podstawowe informacje na temat podziału sur Koranu na medyńskie i mekkańskie[edytuj | edytuj kod]

Istnieje kilka kryteriów podziału sur na sury mekkańskie i medyńskie. Najbardziej powszechnie akceptowany wśród uczonych muzułmańskich zdaje się być pogląd, że granicznym momentem pomiędzy dwoma kategoriami sur jest Hidżra – emigracja Mahometa z Mekki do Medyny[2]. Sury, które zgodnie z tradycją zostały objawione Mahometowi przed Hidżrą nazywane są mekkańskimi. Sury, które zostały objawione po emigracji Mahometa do Medyny są określane jako medyńskie. Jednakże w tekście sur mekkańśkich można znaleźć ajaty medyńskie i vice-versa[1]. Wynika to z faktu, że niektóre sury były objawiane we fragmentach i przez dłuższy okres. Dla przykładu sura Al-Baqarah, najdłuższa sura Koranu, była objawiana przez około 2 lata i jest uznawana, za surę medyńską. Jednocześnie uczeni muzułmańscy są zgodni, że jej dwa ostatnie ajaty zostały objawione podczas tak zwanej Podróży Miradż, w okresie mekkańskim[3] (pod sam jego koniec[4]). Uczeni muzułmańscy nie są zgodni co do okresu objawienia około 12 sur, w tym sury Al-Fatiha (Otwierającej)[2].

Specyfika sur medyńskich[edytuj | edytuj kod]

 • Zawierają przepisy prawne i organizacyjne społeczności muzułmańskiej[5].
 • Zazwyczaj sury te są dłuższe i mają dłuższe ajaty (wersety), niż sury mekkańskie. Są od tego wyjątki, np. sura Al-Nasr[6].
 • Werset zaczynający się od wyrażenia „O wy, którzy wierzycie” (arabski: يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا), w dowolnym miejscu sury, jest jednoznacznym sygnałem, że jest to sura medyńska[6].
 • Sury te często apelują do wyznawców judaizmu i chrześcijaństwa, aby uznali Mahometa za proroka i przyjęli islam. Wysuwają argumenty przeciwko teologii chrześcijańskiej[6].
 • Zawierają wersety dopuszczające walkę zbrojną przez wzgląd na Allaha – rodzaj dżihadu – wraz z przepisami regulującymi ją[6].

Lista sur medyńskich[edytuj | edytuj kod]

Uczeni muzułmańscy są zgodni, co do klasyfikacji dwudziestu sur jako medyńskich, natomiast okres objawienia niektórych sur jest przedmiotem dyskusji. W związku z powyższym, istnieje kilka, nieznacznie różniących się od siebie, list sur medyńskich, w których liczba sur waha się od 24 do 28[5][2][7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Farhat Aziz, Structure of the Holy Qur’ān, „Journal of Islamic Studies and Culture”, 2013, strona 27.
 2. a b c Is there a list separating the Meccan and Medinan suras? – Islamiqate Qur’an, mecca, medina (yathrib),qur’an: surahs (chapters) [online], www.islamiqate.com [dostęp 2021-07-03].
 3. 2. Al-Baqara [online], www.iium.edu.my [dostęp 2021-07-03].
 4. Surah Al-Baqarah 2:284-286 – Towards Understanding the Quran – Quran Translation Commentary – Tafheem ul Quran [online], www.islamicstudies.info [dostęp 2021-07-04].
 5. a b Koran, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-07-03].
 6. a b c d Chapter Two: The Divisions of The Noble Qur’an – First Module – Division of Makki and Madani Chapters – Mahajjah [online] [dostęp 2021-07-03] (ang.).
 7. Tulayhah, The Makki and Madani Surahs in Chronological Order: al-Suyooti [online], Tulayhah, 31 stycznia 2019 [dostęp 2021-07-04] (ang.).