Surfinia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Surfinia
Ilustracja
Różnobarwne surfinie na balkonie
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd psiankowce
Rodzina psiankowate
Rodzaj petunia
Gatunek petunia ogrodowa
Nazwa systematyczna
Petunia ×hybrida hort. ex Vilm[1].
Fl. Pleine Terre 1: 615-616 615 1863
Synonimy

Petunia violacea var. hybrida Hook[1].

Surfinia a5.jpg
Petunie.jpg

Surfinia – grupa odmian petunii ogrodowej (Petunia ×hybrida hort. ex Vilm). Nazwą tą określa się liczne odmiany petunii o zwisających pędach. Pierwsze odmiany surfinii wyhodowali Japończycy przy zastosowaniu technik inżynierii genetycznej. W Europie surfinia pojawiła się dopiero pod koniec lat 90. XX wieku. Jest w całej Europie i w Polsce pospolicie uprawiana jako roślina ozdobna.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Roślina o zwisających pędach. Cała jest lepko owłosiona i wydziela charakterystyczny zapach.
Łodyga
Rozgałęziona, zwisająca, szorstko i lepko owłosiona. U niektórych odmian osiąga długość do 2 m.
Liście
Ulistnienie nakrzyżległe, liście podłużnie jajowate, lub owalnie jajowate.
Kwiaty
Kielich o działkach lancetowatych, wolnych i również lepko owłosionych. Korona kwiatu kielichowata, szeroko rozwarta, do połowy rozcięta na 5 sfałdowanych łatek., wewnątrz niej 5 pręcików i 1 słupek. U różnych odmian barwa kwiatów jest ogromnie zróżnicowana; od białej poprzez różową, czerwoną i purpurową do fioletowej. Kwiaty zapylane są przez motyle nocne z rodziny zawisakowatych.
Owoc
Torebka zawierająca liczne i drobne, kuliste, jasnobrązowe nasiona[2].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Roślina ozdobna. Jest u nas pospolicie uprawiana jako roślina pokojowa i używana głównie do ozdabiania balkonów, werand, altan, parapetów okiennych, pergoli. Wyeksponowana w zwisających pojemnikach na różnego rodzaju kwietnikach służy do ozdabiania ogródków przydomowych. Nadaje się także do ozdabiania mieszkań. Jej ogromną zaletą jest fakt, że obficie kwitnie i jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne: nawet po ulewnym deszczu jej kwiaty szybko się podnoszą. Okres kwitnienia ma bardzo długi – od maja do pierwszych jesiennych przymrozków. Wymaga troskliwej opieki.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

 • Sadzonki: w amatorskiej uprawie rozmnażanie jest trudne, zwykle kupuje się gotowe sadzonki, wyhodowane przez ogrodników pod osłonami.
 • Podłoże: wymaga żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej ziemi o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5). W dnie pojemników muszą być otwory, przez które wypłynie nadmiar wody. Jeśli jednak chcemy, by woda zbyt szybko nam nie uciekała, najlepiej zastosować skrzynki i doniczki o podwójnym dnie.
 • Światło: wymaga bardzo dużej ilości światła (doskonale znosi ostre słońce i letnie upały), gdyż wtedy bardzo szybko zakwita – przy jego niedoborze kwitnienie może się opóźnić nawet o cztery tygodnie. Najlepszym miejscem na sadzenie są wystawy południowe, południowo-wschodnie lub ew. południowo-zachodnie.
 • Podlewanie: wymaga obfitego podlewania. W zależności od pogody podlewać należy co kilka dni, lub codziennie, a w czasie upałów nawet dwukrotnie w ciągu dnia.
 • Nawożenie: wymaga obfitego, częstego nawożenia rozcieńczonymi nawozami wieloskładnikowymi, najlepiej specjalną mieszanką nawozów przeznaczonych dla surfinii. Można też zastosować nawozy o przedłużonym działaniu, które w postaci pałeczek wtyka się do gleby przy każdej sadzonce.
 • Pielęgnacja: systematyczne usuwanie przekwitniętych kwiatów powoduje, że roślina ładniej wygląda i obficiej kwitnie[3][4]. Silne i ulewne deszcze mogą uszkodzić delikatne kwiaty i pędy rośliny dlatego zalecane często jest uprawianie na balkonach lub tarasach (bądź chowanie na czas burz). Opadłe i przekwitłe kwiaty surfinii mogą brudzić balkony (zwłaszcza te o intensywnej barwie), dostępne są odmiany, których kwiaty pozostają na pędach nawet po przekwitnięciu. Zalecane jest regularne usuwanie przekwitłych kwiatów co sprzyja kwitnieniu i dodatkowo zabezpiecza przed rozwojem chorób grzybowych[5].

Choroby i szkodniki[edytuj | edytuj kod]

 • choroby grzybowe. Przy niesprzyjającej pogodzie (długotrwałe opady, mżawka, zimno) surfinie mogą zostać porażone przez grzyby pasożytnicze, co objawia się brunatnieniem pędów, więdnięciem roślin i gorszym rozwojem. Porażone pędy należy usuwać, roślinę wielokrotnie opryskiwać środkami grzybobójczymi. Współczesne odmiany są coraz bardziej odporne na choroby[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b The Plant List Petunia ×hybrida. [dostęp 2011-06-18].
 2. Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4. (Charakterystyka rośliny)
 3. Bolesław Chlebowski, Kazimierz Mynett: Kwiaciarstwo. Warszawa: PWRiL, 1983. ISBN 83-09-00544-X. (Zastosowanie)
 4. a b Wszystko o petuniach. [dostęp 7 stycznia 2008 r.]. (Zastosowanie, choroby i szkodniki)
 5. Agnieszka Mike-Jeziorska: Surfinia (pol.). 2013. [dostęp 2013-04-24].