Surma (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Surma (Barak)
Ilustracja
Surma w Bangladeszu
Kontynent

Azja

Państwo

 Indie
 Bangladesz

Rzeka
Długość 900 km
Źródło
Miejsce Wzgórza Manipur, stan Manipur, Indie
Współrzędne

24°52′40,2″N 92°29′15,2″E/24,877833 92,487563

Ujście
Recypient Meghna
Miejsce

Bhairab Bazar, Mymensingh, Bangladesz

Współrzędne

24°11′03,6″N 90°59′40,4″E/24,184342 90,994552

Położenie na mapie Indii
Mapa konturowa Indii, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Surma (wym. sûr'mu, soor'mä) (Barak) – rzeka w północno-wschodnich Indiach i wschodnim Bangladeszu o długości około 900 km.

Jej bieg zaczyna się we wzgórzach Manipur (na północy stanu o tej samej nazwie), gdzie nazywana jest Barak, i płynie na zachód doliną Surma, gdzie rozdziela się na wiele odnóg. Łączą się one na zachodnim krańcu doliny, po czym bieg rzeki osiąga stan Mizoram i skręcając na północ przekracza granicę stanu Asam (w dystrykcie Cachar), okrążając od zachodu miasto Silchar. Poniżej Badarpur w Cachar rozdziela się na dwie odnogi. Jedna z nich, mijająca Srihotto, nazywa się dalej Surma. Druga (wpływając do Bangladeszu) nazywana jest Kusiara (Kusiyara), aż do kolejnego podziału na odnogi, zwane Bibiana lub Kalni, która łączy się z Surma niedaleko Ajmiriganj, oraz drugiej, która ponownie określana jest jako Barak i łączy się na powrót z Surma niedaleko Habiganj. Rzeka Surma tworzy własne rozbudowane dorzecze, będące częścią dorzecza bengalskiego, na północnym wschodzie Bangladeszu[1].

W Bhairab Bazar w Mymensingh (Bangladesz), Surma łączy się ze starym kanałem Brahmaputry i tworzy z nim rzekę Meghna, płynącą dalej przez Bangladesz. Jest jedną z dwóch, obok Brahmaputry rzek stanu Asam, zasilającą w wodę jego południową część. Do Silchar Surma jest rzeką żeglowną podczas pory deszczowej.

Dolina rzeki na granicy Indii i Bangladeszu jest żyzna. Uprawia się w niej ryż, herbatę, ziarna oleiste.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]