Swords

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Swords
Sord
Ilustracja
North Street w Swords
Państwo

 Irlandia

Prowincja

Leinster

Hrabstwo

Fingal

Wysokość

3 m n.p.m.

Populacja (2011)
• liczba ludności


36 924[1]

Tablice rejestracyjne

D

Położenie na mapie Irlandii
Mapa konturowa Irlandii, po prawej znajduje się punkt z opisem „Swords”
Ziemia53°27′N 6°13′W/53,450000 -6,216667
Strona internetowa

Swords (irl. Sord Cholm Cille lub Sord[2]) – miasto satelickie Dublina leżące w hrabstwie Fingal w Irlandii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek urzędu hrabstwa

Miasto zostało założone w 560 r. przez St. Colmcille. Legenda głosi, że święty pobłogosławił mieszkańców i nadał osadzie nazwę Sord (czysty). Jednakże An Sord znaczy też "źródło wody" i może odwoływać się do dużego ujęcia wody istniejącego w Starożytności. W 1994 roku Swords stało się siedzibą hrabstwa Fingal, po rozpadzie dawnego hrabstwa Dublin. W 2001 Swords stało się centrum administracyjnym hrabstwa, po ukończeniu Fingal County Hall (budynek urzędu).

Ludność[edytuj | edytuj kod]

Swords po uzyskaniu autonomii od Dublina stało się jego największym miastem satelickim. Wzrost liczby ludności rozpoczął się w latach 70. XX wieku wraz z budową Rivervalley Estate – drugiego pod względem skali przedsięwzięcia budowlanego w Irlandii. Również później liczba ludności wzrastała. Główną przyczyną były przeprowadzki pracowników pobliskiego lotniska. Do Swords prowadzą między innymi droga lokalna R132 oraz autostrada M1. W 2006 liczba ludności wynosiła 33 998, co czyniło Swords trzecim pod względem wielkości miastem do 100 tys. mieszkańców w państwie i 8. na wyspie. Miasto jest położone blisko Międzynarodowego Lotniska Dublin.

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

Od połowy lat 90. XX wieku w mieście następują renowacje budynków sklepów, użyteczności publicznej, chodników, oraz odnowienie zamku. W 2010 Swords zajęło 28. miejsce wśród miast od 6 tys. do 100 tys. mieszkańców pod względem czystości.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Główne linie autobusowe z i do centrum Dublina to: 33, 41\B\C\N, 43. Swords Express i linie 142, oraz 41X umożliwiają szybki przejazd do centrum Dublina przez Dublin Port Tunnel. Autobus 102 umożliwia dojazd do Portmarnock, a Urbus do Castleknock. Planowane metro również połączy Swords z Dublinem.

Atrakcje[edytuj | edytuj kod]

Nagrodzony przez architektów budynek hrabstwa dominuje nad północną częścią Main St. Pobliski zamek jest odnawiany i ma stać się centrum wypoczynku i atrakcją turystyczną. W Swords jest wiele sklepów, oddziałów banków, pubów, dyskotek. Jest także duże centrum handlowe – Pavilions Centre.

Przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

W Swords znajdują się 2 zakłady farmaceutyczne oraz 2 duże business parki – Airside R&BP, oraz Swords BP.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Census 2011 Population Classified by Area. [dostęp 2012-10-20]. (ang.).
  2. Placenames database of Ireland. [dostęp 2012-10-20]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]