Syagrus romanzoffiana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Syagrus romanzoffiana
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd arekowce
Rodzina arekowate
Rodzaj Syagrus
Nazwa systematyczna
Syagrus romanzoffiana (Adelbert von Chamisso) Glassman
Agric. Colon. 10: 489. 30 Nov 1916[2].
Owocująca palma królowej

Syagrus romanzoffiana, zwana palmą królowej (ang. Queen palm) – gatunek roślin należący do rodziny arekowatych (palm). Pochodzi z Ameryki Południowej, z terenu Brazylii, Boliwii i północnej Argentyny. Poza tym rozpowszechniona jest m.in. w obszarze śródziemnomorskim z uwagi na dekoracyjny wygląd, szybki wyrost i łatwość uprawy.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Drzewiasta palma osiągająca w swoim naturalnym środowisku wysokość do 18 m. Ma gładki jasno szary pień z którego wyrasta pióropusz pierzastych, ciemnozielonych liści. Kwiaty zebrane w żółte kwiatostany. Owoce do 2,5 cm długości, koloru pomarańczowego, zebrane w grona[3].

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Palma łatwa w uprawie i bardzo szybko rosnąca. Uprawiana w zakresie 9-11 stref mrozoodporności. Wymaga pełnego słońca, ale toleruje też półcień. Wrażliwa jest na wysychanie. Lubi ziemię bogatą w mikroelementy szczególnie mangan.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-09-03].
  2. Germplasm Resources Information Network: Syagrus romanzoffiana Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-05].
  3. Martin Gibbons: Palmen. Das neue kompakte Bestimmungsbuch. Köln: Könemann Verlagsgesellschaft, 1998. ISBN 3-8290-1285-3.